Ballina Showbiz Prerja e flokëve “hat” është rikthyer në modë për shkak të koronavirusit

Prerja e flokëve “hat” është rikthyer në modë për shkak të koronavirusit

Është mjaft e panjohur në këtë fazë se sa kohë do të merren masat kundër pandemisë së koronavirusit dhe me parukeritë që janë ndër bizneset që janë mbyllur, prindërit duhet të marrin rolin e parukierit. 

Disa fjalë për “prerjen në formën e kapeles”. 

Jashtë vendit quhet “Bowl cut”, sepse duket sikur dikush ka vënë një tas plastik në kokë. E kemi parë kryesisht në kokat djaloshare në fillimin e viteve ’90 dhe ishte një shembull modernizimi, pasi ato konsideroheshin tepër “të avancuara” për të dhënat e kohës, të cilat kontribuan në zgjerimin, përhapjen e një manie të tillë. Kështu që, “çdo prind që e respektoi veten dhe dëshironte që fëmija e tij të dukej modern nxitoi te parukeria e lagjes për të kërkuar një”prerje flokësh kapele” për fëmijën e tij. 

Por “prerja kapelë” e ka zanafillën shumë para viteve ‘90, kur njerëzit në të vërtetë, vendosnin enë(tenxhere)që na kujtojnë kupat plastike të sotme në kokë dhe prisnin leshin nën vesh ose e rruanin. Ky proces kryhej nga amatorë dhe ishte shumë i zakonshëm në mesin e shtresave më të varfra shoqërore, të cilët nuk ishin në gjendje të vizitonin berberin. Mund të tingëllojë e çuditshme, por ka pasur njerëz që në vitet ‘90 i prisnin flokët me ndihmën e një tenxhereje.

Gjëja e çuditshme është se si është e mundur, që pas kaq shumë modave të kaluara, të insistohet në prerjen “kapelë”. Ndoshta kjo prerje flokësh e veçantë po vazhdon edhe sot sepse stinët konsiderohen të pa kohë…

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...