Ballina Shëndetësia Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se si ju shtrëngoni dorën dikujt, të gjitha ato flasin diçka për personalitetin tuaj. Pozicioni që zgjidhni për të fjetur gjithashtu thotë diçka për ju.
Por ndryshe nga preferencat muzikore ose veshjet, të cilat janë të gjitha vendime të ndërgjegjshme, pozicioni i gjumit është një vendim i pavetëdijshëm. Kjo është arsyeja pse pozicioni në të cilin flini zbulon unin tuaj të vërtetë.
Kërkimet kanë treguar se pozicionet e gjumit mund të lidhen me disa tipare të personalitetit. Cilin pozicion të gjumit preferoni dhe çfarë thotë ai për personalitetin tuaj? Lexoni më poshtë për të zbuluar.


 
Pozita e fetusit

Pozicioni i fetusit është pozicioni më i zakonshëm i gjumit dhe preferohet më shumë nga gratë sesa burrat. Nëse flini në pozicionin e fetusit mund të dukeni i ashpër, i ndrojtur ose i tërhequr nga shikimi i parë, por kur dikush fillon t’ju njohë më mirë do të zbulojë se në të vërtetë keni një shpirt të ndjeshëm dhe një zemër të mirë.
Këshillë: Nëse flini në pozicionin e fetusit dhe dëshironi të bëni një gjumë të shëndetshëm, rekomandohet të vendosni një jastëk midis gjunjëve, në këtë mënyrë do të ketë më pak tension në muskujt tuaj dhe shpinë.


 


Pozita e ushtarit


Ju flini në shpinë, me trupin tuaj në një pozicion të drejtë dhe me duart tuaja poshtë, afër trupit tuaj, si një ushtar në një kamp ushtarak. Ata që flenë si ushtar janë të qetë, të rezervuar dhe kanë pritje të mëdha nga vetja dhe nga të tjerët.
Këshillë: Ushtarët duhet të flenë në një sipërfaqe që mbështet mirë shpinën e tyre, kjo është arsyeja pse dysheku është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Zgjidhni një dyshek të fortë ose një me një qëndrueshmëri të mesme.


 
Pozita “rënie e lirë”

Kur flini në bark me kokën të kthyer nga njëra anë dhe duart lart rreth jastëkut, ju flini në pozicionin e rënies së lirë. Nëse jeni ndër ata që duan të flenë kështu, ju jeni shumë komunikues, ekstrovertë, të drejtpërdrejtë dhe të ndjeshëm. Nuk ju pëlqen të kritikoheni, merrni vendime shpejt dhe nuk ju pëlqejnë situatat ekstreme.
Këshillë: Gjumi në bark nuk rekomandohet, sepse krijon tension në qafën tuaj. Por nëse mund të bini në gjumë vetëm kur jeni shtrirë në bark, mund të përpiqeni të vendosni një jastëk nën stomakun tuaj për të zvogëluar tensionin. Ose mund ta mbështesni kokën në një jastëk të ulët.


 
Ylli i detit

Yll deti fle në shpinë, me të dy duart lart rreth jastëkut. Nëse e bëni edhe ju, jeni gjithmonë i gatshëm të ndihmoni të tjerët dhe jeni një dëgjues i mirë dhe një mik i shkëlqyeshëm. Nuk ju pëlqen të jeni në qendër të vëmendjes dhe jeni një person introvert. Ashtu si ushtarët, njerëzit që flenë në pozicionin e yjeve të detit mund të gërhijnë dhe flenë keq.
Këshillë: Do të keni një gjumë më të shëndetshëm nëse vendosni një jastëk poshtë gjunjëve, për të ulur presionin në nervin shiatik.


 


Pozita e ëndërrimtarit

Ëndërrimtari/ja fle në shpinë, me të dy duart lart të vendosura poshtë kokës ose nën jastëk. Nëse fleni në këtë pozitë atëherë jeni optimist, i shkujdesur dhe kaloni jetën të lumtur. Ju prireni t’i vendosni miqtë tuaj në krye të listës suaj të përparësive dhe bëni gjithçka që mundeni për të ndihmuar miqtë tuaj të dalin jashtë.
Pavarësisht nga pozicioni që preferoni, zgjedhja e dyshekut dhe jastëkut të duhur do t’ju ndihmojë të flini më mirë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...