Ballina Uncategorized Pjesëmarrje historike, mbi 14 milionë persona kanë votuar tashmë në SHBA

Pjesëmarrje historike, mbi 14 milionë persona kanë votuar tashmë në SHBA

“Jemi shumë të entuziazmuar dhe të vendosur për të votuar”, u shpreh Sylvester Turner, kryebashkiak i Hjuston.

Votuesit në kontenë e Harris të Teksasit shënuan shifra rekord, gjatë së mërkurës, kur më shumë se 100 mijë vetë hodhën votën e tyre që ditën e tyre të votimit të parakohshëm.

“Dua vetëm të them uau. Konteja Harris, ia dole. Po shohim demokracinë të funksionojë, pavarësisht se për kë voton apo çfarë lidhje partiake”, u shpreh Lina Hidalgo, gjykatëse.

Në Kaliforni, deri më tani, 1,5 milionë njerëz kanë votuar me postë, 10 herë më shumë se sa në të njëjtën periudhë të 2016-s. Në Xheorxhia, më shumë se 10 për qind e 7,6 milionë votuesve të regjistruar e kanë thënë tashmë fjalën e tyre.

“Votuesit e Xhorxhias janë të entuziazmuar dhe shënojnë rekorde çdo orë”, tha Brad Raffensperger, sekretar i shtetit, Xheorxhia.

Në Florida, një pjesëmarrje historike pritet në kontenë e Miami-Dade. “Me këtë pjesëmarrje historike do të ketë radhë të gjata. Qëllimi im është të sigurojë që njerëzit të mund të votojnë pa probleme”, tha Christina White, vëzhguese e zgjedhjeve.

Edhe në Tenesi, në ditën e parë të votimit të parakohshëm, qytetarët e vendosur u përballën me rrethana të ngjashme ndërsa prisnin me durim për të votuar.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit Në një kohë kur është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, në...

14 të vdekur dhe 555 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340...

Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i Krizave

Për shkak të masave të reja të Shtabit të Krizave, të cilat hyjnë në fuqi të Premten, disa qindra njerëz u mblodhën...

“Këtu duan vetëm lekë”, flet motra e 60-vjeçarit që u hodh nga “Shefqet Ndroqi”

Pak ditë më parë, një pacient i infektuar me Cvid 19, Leonard Skabona, ish-i përndjekur politik, i dha fund jetës, duke u...