Ballina Shëndetësia Përse është mirë të bartën këpucët apo pantoflat në shtëpi?

Përse është mirë të bartën këpucët apo pantoflat në shtëpi?

Nëse shumicën e kohës e kaloni në shtëpi dhe brenda saj, me siguri nuk keni nevojë për të mbathur këpucë, por të ecni zbathur apo me pantofla
Dhe derisa kjo gjë duket super, nuk është zgjedhja më e mirë kur është fjala për shëndetin e nyjave tuaja, transmeton Telegrafi.

Nëse një kohë të gjatë jeni pa këpucë mund të krijojë situatë potencialisht të dëmshme për shputat tuaja.
“Mbështetja e drejtë e shputave ndikon drejtpërdrejt në funksionimin biomekanik të gjunjëve, ijëve dhe pjesës së poshtme të shpinës”, thotë mjeku specialist i shputave dhe i nyjave, Rock Cjay Positano.

Bartja e pantoflave në shtëpi është ide e mirë, sepse ato shërbejnë si barrierë mbrojtëse për shputat tuaja.
Edhe pse është më mirë diçka se asgjë, nuk janë të gjitha pantoflat apo këpucët njësoj.
Për mbrojtje të përsosur dhe stabilitet të shputave duhet zgjedhur këpucë mbështetëse.

Këpucët e tipit mbështetës, jo vetëm që absorbojnë goditjet dhe mbrojnë shputat, por edhe i mbajnë shputat në pozitë të përshtatshme.
Lloji mbështetës i këpucëve përfshin elementet strukturale si edhe shtresë të fortë apo thembra në formë këpuce, hapësirën e sipërme me ndonjë lidhëse apo mbështetje ortopedike në këpucë. /Telegrafi/

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...