Ballina Shëndetësia Pastroni veshkat tërësisht me kurën natyrale të qepës

Pastroni veshkat tërësisht me kurën natyrale të qepës

Veshkat janë të rëndësishme për nxjerrjen e toksinave dhe helmeve ushqimore jashtë organizmit. Procesi i pastrimit të organizmit është mjaft kompleks dhe ka zanafillën tek veshkat. Përmirësimi i funksioneve të veshkave ka rol vendimtar në shëndetin e të gjjithë organizmit.

Problemi është se falë veseve të këqija, veshkat vuajnë dhe nuk punojnë siç duhet, duke ndikuar negativisht në cilësinë e jetës. Më poshtë do të mësoni një kurë ideale me qepë e cila forcon veshkat dhe i ndihmon ato të largojnë me shpejtësi substancat e dëmshme. Qepa është e pasur me vitamina dhe minerale, të cilat e mbështesin dhe mbrojnë organizmin në shumë dimensione. Qepa ka efekt pastrues, shërben si antibiotik dhe ka ndikim diuretik.

Të treja këto vlera prekin drejtpërdrejtë shëndetin e veshkës. Përbërësit e qepës krijojnë një mburojë në veshka dhe e mbrojnë atë nga radikalet e lira. Alicina, një nga përbërësit kryesorë të qepës i jep asaj rolin e një pastrueseje efikase për veshkat. Vitaminat dhe mineralet tek veshka ekuilibrojnë sasinë e lëngjeve në trup dhe të elektroliteve. Qepa përmban vitaminat A, B, C dhe E. Ajo është e pasur me mineralet si kalçiumi, kaliumi, magnezi, sulfuri, fosfori, jodi dhe bakri. Qepa përmban edhe fibër që është e nevojshme për sistemin tretës.

Si Ta Përgatisni Kurën e Qepës
Përbërësit:
2 litra ujë
2 qepë mesatare
3 tufa majdanoz
Lëngu i tre limonëve

Përgatitja:
Ngroheni ujin në një tenxhere. Qërojini qepët dhe prijini në copa të vogla. Hidhni ujin e ngrohtë në një kavanoz të madh dhe më pas hidhni qepët. Shtoni majdanozin dhe lëngun e limonit. Pas dy orësh, kullojeni lëngun.

Lëngu duhet konsumuar në doza të barabarta gjatë ditës. Idealja është që të pihet nga një lugë gjelle 5-6 herë gjatë ditës. Efekti diuretik është i fuqishëm, ndaj kjo kurë mund të përdoret tre herë në javë dhe në varësi të detoksifikimit që kërkon ky organ. Rekomandohet që gjatë kurës të shmangni yndyrat e ngopura dhe sheqerin, të cilat rrisin toksinat në organizëm. Hani më shumë perime dhe fruta me përmbajtje të lartë uji. Rekomandohet gjithashtu konsumi i bishtajoreve kërpudhave dhe peshkut. Kurën mund ta vazhdoni për 4 javë.

Kjo kurë mund të shkaktojë reagime të padëshiruara tek njerëzit që vuajnë nga refluksi acidik apo irritimi gastrik. Ajo nuk rekomandohet për njerëzit që janë të prekur nga tensioni i ulët sepse e ul më shumë atë. Njerëzit që vuajnë nga hipoglicemia nuk duhet ta përdorin këtë kurë sepse ndikon në nivelin e sheqerit./AgroWeb

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ojq “Vizioni” dhuroi uniformat për Sh.M. “Sezai Surroi” Bujanoc

Sot në shkollën e mesme " Sezai Surroi " dhuruam uniformat për nxënësit e drejtimit të mjeksisë.Bashkarisht me kryetarin e KKSH z.Ragmi...

Të gjithë e shijojmë dhe na pëlqen aroma, por me siguri nuk i dinit këto 6 ‘sekrete’ të kafes turke

Të gjithëve na ndodh që dita jonë të nisë me konsumimin e një kafeje në mëngjes, kjo ndoshta na hap sytë dhe...

Ditë zie për Flori Mumajesin

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi ka humbur sot personin më të dashur të familjes, nënën e tij. Lajmi është bërë i ditur...

Akademia e Shkencave të Shqipërisë vjen me tri vepra madhore albanologjike

Akademia e Shkencave e Shqipërisë po vijon punën për hartimin e tri veprave madhore albanologjike: Enciklopedia shqiptare, Fjalori i madh i shqipes...