Ballina Lajme Bota Parajsa në Tokë ndodhet në Holandë: Ky është ishullin që nuk ka...

Parajsa në Tokë ndodhet në Holandë: Ky është ishullin që nuk ka asnjë veturë

Nëse jeni lodhur nga zhurma në qytet, ajri i ndotur e trafiku vetëm një vend mund t’ju relaksojë.
Kjo parajsë në Tokë ndodhet në Holandë, një ishull i vogël i çuditshëm i quajtur Scheendijk. I gjithi i rrethuar me ujë të qetë midis grumbujve më të vegjël të Tokës në të cilin ka nga një shtëpizë,  ky ishull duket i magjishëm.
Ata që zgjohen në këtë vend thonë se këtu nuk mund të dëgjohet asgjë përveç cicërimave të zogjve.
Këtë ishull e quajnë parajsa në Tokë dhe është “i hapur” për turistët në pranverë, verë dhe vjeshtë, por jo  në dimër. Është e ndaluar të qëndrosh këtu në dimër.

Vizitorët lëvizin ndërmjet shtëpive me varka, pasi nuk ka mundësi tjetër. Anijet me motor nuk kanë vend këtu, sepse prishin qetësinë,  kështu që do të merrni vetëm një kanoe ose një varkë me vela nëse vendosni t’i kaloni aty pushimet.
Qentë dhe të gjitha kafshët shtëpiake gjithashtu  nuk lejohen.
Shtëpitë e vendosura në këtë ishull të magjishëm shpesh nuk jepen me qira, sepse janë private.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...