Ballina Lajme OJQ Vizioni me sukses vazhdon implementimin e projektit të Rrobaqepsisë edhe për...

OJQ Vizioni me sukses vazhdon implementimin e projektit të Rrobaqepsisë edhe për gjeneratën e tretë

Vazhdon trajnimi për rrobaqepësi edhe për gjeneratën e tretë

Kur para tre viteve OJQ “Vizioni për zhvillim dhe kooperim” Preshevë, filloi projektin e tij për afëtsimin, përgaditjen dhe çertifikimin e kursanteve për rrobaqepësi, shumëkush e pa këtë me skepticizëm.
Mirëpo stafi i saj, e veçanërisht themeluesi i saj Shefki Jonuzi së bashku me bashkëpunëtorët e tij, me përkulje dhe përkushtim iu dedikua projektit të tij, e që pas 6 muajsh, kursantet e para u çertifikuan si profesioniste të rrobaqepësisë.

E në fakt, ishte një ngjarje që me të drejtë u shenua në Preshevë. Ishin prezent bartës të pushtetit lokal por edhe përfaqësuse të TIKA-s nga Turqia si dhe përfaqësues nga Ambasada e Turqisë.
E puna dhe përkushtimi i OJQ “Vizioni për zhvillim dhe kooperim” vazhdoi e do të vazhdojë akoma.
Sot ata po vazhdojn aftësimin edhe me gjeneratën e tretë të kursit profesional të rrobaqepsisë , e që kanë deklaruar se ka akoma shumë të interesuar për këtë profesion.
Një punë e një veprimtari e tillë duhet të jetë shembull për të gjitha OJQ në Luginë, por edhe në rajon, e padyshim aktivitete të tilla do të duhej të organizoheshin edhe nga pushteti lokal në Komunat e Luginës.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.