Ballina Lajme Nga Bilall Maliqi, shkrimtar dhe gazetar i Luginës së Preshevës - PËR...

Nga Bilall Maliqi, shkrimtar dhe gazetar i Luginës së Preshevës – PËR MINISTRINË E KULTURËS TË KOSOVËS!Ministria e Kulturës e Republikës së Kosovës duhet të ndajë mjete për të vetmen revistë në Luginë të Preshevës “NACIONALI” , organ i KNSH-së, e cila për shkak të mjeteve materiale nuk del në formë të shtypur.
Pasiqë Ministria e Kulturës dhe e Informimit të Republikës së Serbisë nuk e financon dhe nuk ndan mjete për të vetmen revistë të pakicës shqiptare në Serbi (që është organ i KNSH-së), atëherë të njëjtën duhet ta bëjë Kosova, e të botohet qoftë një herë në muaj, në mënyrë që të kemi bile një mjet informimi të shkruar,
prandaj duhet urgjentisht kjo ministri t’ia zgjatë dorën e ndihmës KNSH-së dhe revistës sonë “Nacionali”…!
BM

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Grenell viziton sot Prishtinën/ Në fokus marrëveshja e firmosur në Shtëpinë e Bardhë

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell viziton sot Prishtinën. Ai është pjesë e delegacionit që që...

Shëndrit Jahiu: “Për shkak të parimeve, PVD hakmaret ndaj meje duke…”

Këshilltari komunal në komunën e Preshevës nga radhët e PVD-së në një shkrim në rrjetin social Facebook ka shkruar arsyen e tij pse...

Përfundon me sukses gara e peshkimit me tapë “Rahovica 2020”

Përfundon me sukses gara e peshkimit me tape ,,Rahovica 2020”.Më poshtë mund ta lexoni njoftimin nga organizatorët e kësaj gare e cila...

Lëvizja për Reforma fillon riformatimin – Paralajmëron për një standard të ri demokratik

Sonte në ambientet e zyrës së Lëvizjes për Reforma, u mbajt mbledhja Këshillit Inicues i Lëvizjes për Reforma.Në njoftimin e Lëvizjes për...