Ballina Showbiz Nëse je fëmija i mesit, duhet të lexosh tani këtë

Nëse je fëmija i mesit, duhet të lexosh tani këtë

Çfarë kanë të përbashkët Kim Kardashian, Bill Gates dhe Jennifer Lopez? Përveç llogarisë bankare me shumë shifra janë të tre fëmijët e mesit

Tani me të drejtë do të pyesni çfarë kanë të veçantë fëmijët e mesit në krahasim me të tjerët? Përveçse janë përgjithësisht më të pavarur se motrat/vëllezërit e tyre, janë më bashkëpunues dhe aventurierë.

Gjithsesi, lista e veçantive të tyre s’mbaron me kaq, kështu që i mësoni tani dhe krenohuni më vonë!

1. Fëmijët e mesit zakonisht krijojnë lidhje me të forta me motrat/vëllezërit dhe miqtë sesa me prindërit e tyre.

2. Ata mësojnë duke vëzhguar të tjerët

Ndërkohë që vëllai/motra e madhe ose më e vogël e kanë fokusin tek prindërit dhe vëmendja e tyre, fëmijët e mesit kanë tendencën t’i zbulojnë vet gjërat duke vëzhguar sjelljet e të tjerëve.

3. Fëmijët e lindur në mes janë gjithnjë ata që vendosin paqe pas zënkave!

4. Dinë si t’i lexojnë njerëzit dhe mësojnë shpejt çfarë i pëlqen ose jo dikujt.

5. Dinë si të përshtaten me lloje nga më të ndryshme personalitetesh falë aftësisë së tyre për të kuptuar dhe toleruar më shumë.

6. Partnerët perfektë për fëmijët e lindur në mes, janë fëmijët e mëdhenj të familjes!

7. 52% e presidentëve të Amerikës që nga 1787 kanë qenë fëmijë të mesit, kështu që ka shanse dhe për ju.

8. Ata mund të jenë shumë të suksesshëm sepse që të vegjël i është dashur ta rrëmbejnë vëmendjen e prindërve.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.