Ballina Shëndetësia Nëse dëshironi të humbisni peshë hani pica

Nëse dëshironi të humbisni peshë hani pica

Më në fund ëndrrat tona janë realizuar! Një studim i botuar në Men’s Health zbuloi se ngrënia e picave ju ndihmon të humbni peshë. Gjëja e rëndësishme është të dish se si dhe kur duhet t’i hani.

Studimet nga Portugalia të botuara në Men’s Health tregojnë se njerëzit që marrin një “ditë pushimi” një herë në javë dhe hanë pica, akullore ose ndonjë ushqim tjetër për kënaqësinë e tyre, janë më të motivuar dhe më të përkushtuar në planin për të humbur peshë.
Studimi krahasoi dy grupe njerëzish në një dietë prej 10,500 kalorish në javë. Njerëzve të grupit të dytë iu lejua të hanin çfarë të dëshironin ditën e diel. Nuk kishte ndonjë ndryshim të madh në sasinë e peshës që të dy grupet kishin humbur, por ata pjesëmarrës që kishin marrë një ditë pushim ishin më të lumtur dhe më të motivuar për të mbajtur dietën.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...