Në kufi të çmendurisë, ultrasit rebelohen dhe sfidojnë qeverinë!

Sport

Në kufi të çmendurisë, ultrasit rebelohen dhe sfidojnë qeverinë!

Kampionati bjellorus është i vetmi në Europë që po zhvillohet rregullisht me dyer të hapura, pavarësisht nuk mungojnë rastet me koronavirus (duke nisur nga sot numërohen rreth 163 në total dhe 2 të vdekur).

Për këtë motiv, aty ku Federata nuk ndërhyn dhe presidenti Lukashenko sugjeron të konsumohet vodka dhe të vazhdohet sikur të mos ketë ndodhur asgjë, janë ultrasit ata që marrin në dorë situatën.

Grupi i parë që kundërshton vazhdimin e kampionatit është ai i Neman Grodno, që ka shtyrë edhe tifogrupe të tjera të bëjnë të njëjtën gjë: “Të qëndrojmë në shtëpi, të mos përhapim rrezikun dhe virusin më shumë. Mbro të dashurit e tu dhe veten”,deklaroi.

Këtij grupimi i janë bashkuar edhe ata të Shakhtar Soligorsk.