Ballina Lajme Maqedonia Në 2019 vetëm 813 maqedonas kanë marrë shtetësi bullgare

Në 2019 vetëm 813 maqedonas kanë marrë shtetësi bullgare

Sipas të dhënave të Eurostat, vjet vetëm 813 qytetarë nga Maqedonia e Veriut kanë marrë shtetësi bullgare. Agjencia statistikore evropiane për çdo vjet publikon rezultate se sa qytetarët jashtë BE-së kanë fituar shtetësi nga vendet anëtare.

Qytetarët e Maqedonisë ndodhen në vendin e katërt me 6%, ndërsa para tyre janë turqit me 4.976, rusët me 1.993 dhe qytetarët e Ukrainës me 1.5579, kurse qytetarët e Serbisë janë në vendin e katërt me 548 shtetësi. Ndrysje, më së shumti shtetësi (757.009) janë qytetarët e Ukrainës në Polono dhe më pas vinë marokenët dhe indianët.

Qytetarët e Maqedonisë ndodhen në vendin e katërt me 6%, ndërsa para tyre janë turqit me 4.976, rusët me 1.993 dhe qytetarët e Ukrainës me 1.5579, kurse qytetarët e Serbisë janë në vendin e katërt me 548 shtetësi.

Ndrysje, më së shumti shtetësi (757.009) janë qytetarët e Ukrainës në Polono dhe më pas vinë marokenët dhe indianët.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Edhe Sindikata e Policisë paralajmëron protesta

Sindikata e Policisë së Kosovës, përmes një njoftimi për media kanë thënë se përkundër që kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që...

Mandzukic: Unë e Ibra të frikshëm, japim shembullin për më të rinjtë

Mario Mandzukic është gati të fillojë aventurën e tij me fanellën e Milanit. Gjatë prezantimit me si kuqezi sulmuesi kroat foli plot...

Keidi Bare po shkëlqen te Espanyoli, klubi i vendos çmimin prej 10 milionë euro

Keidi Bare e kishte të vështirë fillimin te Espanyoli, pasi vuajti disa probleme burokratike,  ndërsa më pas një dëmtim.Por ai është kthyer...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 678 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën...