Ballina Lajme Lugina Ndenjësja e pasme e makinës, rrezik për jetën e fëmijëve

Ndenjësja e pasme e makinës, rrezik për jetën e fëmijëve

Paralajmërim urgjent për prindërit, sedilja e pasme e automjetit “dështon në mënyrë katastrofike” nga testi i sigurisë.

Ndenjësja e makinës iu dha vlerësimi më i ulët i mundshëm me një yll nga Programi i Vlerësimit të Kufijve të Fëmijëve në Australi, pasi një fëmijë i vogël u hodh në ajër gjatë një përplasjeje provë, raporton “7news”, transmeton lajmi.net.

Shefi i RACQ i Politikës Teknike dhe të Sigurisë Steve Spalding thotë se prindërit nuk duhet të kenë besim se ndenjësja e makinës do të mbrojë fëmijën e tyre të vogël në një përplasje serioze.

“Ajo që ne pamë në provën e ndikimit ballor, e cila është bërë me 56 km/orë, ishte që rripat të largoheshin nga kufizimi i fëmijëve”, i tha ai Sunrise. “Prandaj guva u nxor përpara. Në një situatë të rrëzimit të botës reale, kjo do të kishte pasoja vdekjeprurëse”.

RACQ thotë se prodhuesi është bërë i vetëdijshëm për rezultatet dhe që atëherë ka aktualizuar vendin, por po u kërkon pronarëve që të kontrollojnë edhe modelin e hendekut të bërë para nëntorit 2019.

“Ajo që ne nuk duam të shohim është një situatë në përplasje në botë reale kur një fëmijë është larguar nga masa e ndalimit, pasi kjo mund t’i kushtojë atyre jetën e tyre.”

Këshillime të mëtejshme

“Këshillat tona për këdo që ka një nga këto kufizime është ta zëvendësoni atë, dhe nëse po mendoni të blini këtë produkt, pyesni shitësin nëse është prodhuar pas nëntorit të vitit të kaluar”, shtoi një zëdhënës i NRMA.

Ndërsa prodhuesi ka përmirësuar kufizimin, ne i nxisim shitësit të kontrollojnë dhe heqin ato të vjetra për të shmangur prindërit të blejnë një produkt kaq të dobët me performancë. 

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Boban Iliç u dorëzua në burg

Brenda afatit ligjor që Gjykata Themelore e Kumanovës e mori që i dënuari për shkeljen për vdekje të Almirit 4 vjeç, Boban...

Shkon në mbi 70 mijë numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 2.886 mostra të dyshuara me COVID-19

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...