Ballina Shkencë & Teknologji NASA do të njoftojë për një zbulim të ri lidhur me Hënën

NASA do të njoftojë për një zbulim të ri lidhur me Hënën

Washington DC

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) deklaroi se do të njoftojë për një zbulim të ri në lidhje me Hënën nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infra të kuqe (SOFIA) të hënën, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ky zbulim i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës”, tha agjencia hapësinore.

Ngjarja do të zhvillohet përmes një telekonference mediatike në orën 12:00 sipas llogaritjes së orës së lindjes së diellit.

“Kuptimi i shkencës së Hënës gjithashtu ndihmon në ndërtimin e historisë më të gjerë të sistemit të brendshëm diellor”, tha NASA.

SOFIA është një avion i modifikuar Boeing 747SP që fluturon lart në atmosferë për të siguruar një pamje të qartë të universit me teleskopin e saj gati 9 metra të gjatë dhe objekteve në sistemin tonë diellor.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vriten dy të rinj në Çair

Ministria e Punëve të Brendshme për TV21 ka njoftuar se gjatë mëngjesit të sotëm në Çair ka pasur përleshje me armë, si...

Ozil lëndohet dhe frikëson të gjithë, mësohet sa do të mbetet jashtë fushave ylli turk

Mesut Ozil ka kompletuar javë më parë transferimin tek gjiganti turk Fenerbahce.Mesfushori turko-gjerman është pritur si mbret në Turqi, por ende nuk...

Nëntë llojet e dhimbjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore

Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe...

Sot mot me diell dhe vranësira, vikendi me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot me diell dhe vranësira kalimtare, më të theksuara...