Ballina Shkencë & Teknologji NASA do të njoftojë për një zbulim të ri lidhur me Hënën

NASA do të njoftojë për një zbulim të ri lidhur me Hënën

Washington DC

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) deklaroi se do të njoftojë për një zbulim të ri në lidhje me Hënën nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infra të kuqe (SOFIA) të hënën, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ky zbulim i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës”, tha agjencia hapësinore.

Ngjarja do të zhvillohet përmes një telekonference mediatike në orën 12:00 sipas llogaritjes së orës së lindjes së diellit.

“Kuptimi i shkencës së Hënës gjithashtu ndihmon në ndërtimin e historisë më të gjerë të sistemit të brendshëm diellor”, tha NASA.

SOFIA është një avion i modifikuar Boeing 747SP që fluturon lart në atmosferë për të siguruar një pamje të qartë të universit me teleskopin e saj gati 9 metra të gjatë dhe objekteve në sistemin tonë diellor.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...