Ballina Showbiz Mos flini kurrë me make-up në fytyrë, ja çfarë i ndodh fytyrës...

Mos flini kurrë me make-up në fytyrë, ja çfarë i ndodh fytyrës suaj
Një dermatolog shpjegon se si tualeti mund të duket i padëmshëm, por mund të jetë shumë i keq në fytyrën tuaj dhe shëndetin e syve.

Të gjithë e kemi bërë, kemi përtuar të fshijmë fytyrën pas një dite të gjatë, ta lajmë atë pas një udhëtimi të lodhshë, dhe kemi fjetur me gjithë atë shtresë të rëndë make up-i. Edhe pse mund të duket e padëmshme, fjetja me një fytyrë të mbushur me tualet mund të bëjë më shumë sesa thjesht t’ju bëjë pisë çarçafin.

Si ndikon në fytyrën tuaj


Gjëja e parë që mund të vini re është numri i puçrrave në fytyrën tuaj – acarimi i lëkurës dhe plakja e parakohshme. “Gjumi me grim është me të vërtetë i keq, pasi poret tuaja do të bllokohen,” thotë Samer Jaber, një asistent në Mt. Spitali Sinai dhe një dermatologe e certifikuar nga bordi në Neë York City. “Mund të rriten ndjeshëm çarjet, puçrrat, thatësia e lëkurës dhe acarimi.”

Lëkura juaj përdor gjumin si një kohë për tu rikuperuar nga streset e ndryshme gjatë ditës. Ajo gjithashtu përdor gjumin për të rigjeneruar qelizat e saj. Duke lënë një shtresë, ju po krijoni një pengesë për procesin e ekspozimit dhe plotësimit natyror të lëkurës suaj. Për më tepër, make upi ngjitet në radikalet e lira në mjedis (shpesh nga ndotja), kështu që mos pastrimi i tij u jep këtyre papastërtive të dëmshme një mundësi edhe më të madhe për të dëmtuar lëkurën tuaj. Radikalet e lira njihen se prishin kolagjenin, i cili me kalimin e kohës rezulton në vija të holla dhe plakje të parakohshme.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vuçiqit e Bërnabiqit s’ju pëlqeu fjalimi i Kamberit në Kuvend, por ky ka disa porosi për ta

Deputeti i listës “Lugina e Bashkuar - SDA Sanxhak”, Shaip Kamberi, në Kuvendin e Serbisë, dje, pas fjalimit të mandateres për qeverinë...

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se...

Terapistët tregojnë disa mënyra se si të minimizoni nervozën dhe të zgjidhni problemet

Bëni gjithçka që duhet të bëni që ju ndihmon të qetësoheni. Nëse keni nevojë të largoheni nga dhoma për disa minuta, bëni...

Merret vendimi i fundit/ Mbyllen Universitetet dhe Konviktet? Rakacolli sapo e njoftoi, ja ç’do ndodhë

Zv.Ministrja Mira Rakacolli në një deklaratë për media ka bërë me dije vendimin e fundit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve,...