Ballina Sport Miqësorja e rrallë Lazio-Shqipëri, e zhvilluar në vitin… 1945

Miqësorja e rrallë Lazio-Shqipëri, e zhvilluar në vitin… 1945

Kombëtarja e vetme e futbollistëve të rritur shqiptarë, e emërtuar e Studentëve Shqiptarë në Itali, në ndeshjen historike në llojin e vete me Lazion, Romë, 1945.

Lart nga e majta: Eqrem Arapi, Arif Peza, Haki Korça, Reshat Biçaku, Maxhid Dibra, Akil Derani, Halim Begeja, Ulur nga e majta: Bik Deda, Kol Mani, Sabedin Biçaku, Naim Kryeziu.

Ata janë të gjithë futbollistë të shquar para dhe gjatë luftës në Shqipëri, të cilët mbyllja e Shqipërisë në nëntorin e 1944, i gjeti student në Itali, ndërkohë që pjesa dërrmuese u arratis për shkaqe politike. Janë personazhe të njohur të futbollit të kohës, midis të cilëve edhe dy kampionë të shquar të SK Tiranës në vitet ’30, Naim Kryeziu dhe Haki Korça. Ndërkohë që Kryeziu ishte lojtar i Romës dhe Biçaku luante me Voghera në Serie C, të tjerët spikasnin në futbollin e Luftës.

Një ndeshje e rrallë të një Kombëtareje të rrallë, rasti i parë kur fanellat e kuqe me shqiponjën në gjoks, kanë zhvilluar një ndeshje në Itali. Më shumë se futboll është atdhedashuri e shfaqur në një vit të errët të historisë së Shqipërisë: 1945

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...