Mbappe ankohet në polici, dikush përdori imazhin e tij

Sport

Kylian Mbappe është bërë pjesë e mashtrimit të monedhave kripto me policë që provojnë përdorimin e supozuar të imazhit të tij pa leje.

Sulmuesi i Paris Saint-Germain ka raportuar se ka paraqitur një ankesë për mashtrim në policinë franceze pasi fotografia e tij ishte përdorur për të inkurajuar njerëzit që të regjistroheshin në një faqe në internet.

L’Equipe pretendon se fituesi i Kupës së Botës është paraqitur në fushata të ndryshme reklamimi në internet për monedha kripto siç është Bitcoin.

21-vjeçari dyshohet se ishte përdorur për të bindur njerëzit të investojnë në kripto, duke premtuar se do t’i bëjnë ata milioner në dy ose tre muaj.

Një prej reklamave besohet të ketë thënë: “Investimi i fundit nga Kylian Mbappe i vuri ekspertët nën presion dhe i frikësoi bankat e mëdha”.

Rasti po hetohet, derisa përgjegjësitë pritet të identifikohen shumë shpejt.