Ballina Lajme Bota Maska dhe syze për t’u mbrojtur nga COVID-19? Eksperti korean kundër OBSH

Maska dhe syze për t’u mbrojtur nga COVID-19? Eksperti korean kundër OBSH

Maskat dhe syzet na mbrojnë të gjithëve kundër COVID-19, ndaj, kryeepidemiologu i Koresë së Jugut nuk bie dakord me rekomandimin fillestar të OBSH dhe të disa vendeve perëndimore se maskat duhen përdorur nga mjeket dhe të sëmuret, ndërsa për të tjerët është e panevojshme!

“Rruga e tretë e infeksionit nga COVID dëshmon se shpërndarja e virusit behet edhe me grimca aerosoli më të vogla se 1 mikron! Këto grimca dalin nga goja edhe gjatë një bisede normale.

Ato shpërndahen shumë më larg se distanca 2 metra e distancimit social dhe është e vërtetuar se mund të qëndrojnë pezull për orë në mjedise të mbyllur.

Meqenëse 20 për qind e të prekurve nuk kane shenja, kuptohet se sa pa sens është mos përdorimi maskat! Madje edhe kur për pak minuta na duhet të psonisim apo të kryejmë shërbime të tjera jashtë vetë izolimit”, thotë ai.

Sipas kryeepidiemiologut korean që citon sot ish ministri i Ushqimit, Edmond Panariti, “jo vetëm maska, por edhe syzet na mbrojnë, sepse çdo gjë tjetër veç lëkurës është portë hyrje, përfshirë edhe konjuktivat e syve”.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Boban Iliç u dorëzua në burg

Brenda afatit ligjor që Gjykata Themelore e Kumanovës e mori që i dënuari për shkeljen për vdekje të Almirit 4 vjeç, Boban...

Shkon në mbi 70 mijë numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 2.886 mostra të dyshuara me COVID-19

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...