Ballina Sport Maratona e frikës - Bota Sot

Maratona e frikës – Bota Sot

Nëse Lojërat Olimpike “Tokio 2020” do të jenë si maratona e zhvilluar ditën e diel në Tokio, atëherë ky event olimpik do të jetë një dështim.

Gara e famshme zhvilluar në kryeqytetin japonez ishte si një maratonë në shkretëtirë. Për shkak të Koronavirusit, organizatorët vendosën që në maratonë të marrin pjesë vetëm atletët e elitës, pra rreth 100 vetë, ndërsa 38 mijë të tjerë nuk u lejuan të zbarkojnë në Tokio.

Gjithashtu, edhe numri i vullnetarëve ishte reduktuar ndjeshëm, ndërkohë që munguan tifozët. Ata ishin këshilluar të qëndronin në shtëpitë e tyre për shkak të coronavirus, për të evituar dyndjen në këtë manifestim sportiv.

Stafit organizator dhe garuesve iu dhanë maska dhe sterilizues duarsh para, gjatë dhe pas garës.

Për sa i përket garës, ajo u fitua nga etiopiani Birhanu Legese, që dha kohën 2h15’00”. Lojërat Olimpike në Tokio nisin më 24 korrik.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...

Në Shqipëri, 19 viktima dhe mbi 980 raste të reja me COVID-19

Rastet e reja të të prekurve me COVID-19 dhe humbjet e jetëve mes pacientëve që po trajtohen në spitalet e vendit vazhdojnë...