Ballina Lajme Maqedoni e V./Ushtarët pas moshës 45-vjeçare do të mund të punësohen si...

Maqedoni e V./Ushtarët pas moshës 45-vjeçare do të mund të punësohen si zjarrfikës

Ushtarët profesionistë të cilët kanë mbushur 45-vjet, do të kenë mundësi që karrierën e tyre ta vazhdojnë si zjarrfikës, njofton Alsat, transmeton Departamenti.com

“Gjashtëmbëdhjetë ish ushtarë profesionistë karrierën e tyre do ta vazhdojnë në njësitë territoriale të zjarrfikësve në pozicionet e zjarrfikësve-dhe shpëtimtarëve. 8 persona do të angazhohen në brigadën e zjarrfikësve në Shkup, 5 në Kërçovë dhe tre në komunën e Vallandovës”, informoi sekretari i shtetit pranë Ministrisë së Mbrojtjes, Dragan Nikoliç.

Ndryshe, së fundmi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekenrinska kishte njoftuar se me ndryshimet ligjore në Ligjin për Shërbim, ushtarët profesionistë pas moshës 45-vjeçare do të mund të marrin nga 1.000 euro për çdo vit të kaluar në Ushtri, si mundësi për të zhvilluar biznes pas pensionimit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...