Ballina Lajme Maqedonia Mançevski: Nëse vazhdon kriza, jo vetëm në administratë, por edhe në vendet...

Mançevski: Nëse vazhdon kriza, jo vetëm në administratë, por edhe në vendet tjera duhet të ulim pagat

Ministri për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Damjan Mançevski për “Utrinski Brifing” tha se nëse vazhdon kriza me coronavirusin, jo vetëm administratës, por edhe në vendet tjera duhet të shkurtohen pagat.

“Nëse kriza vazhdon në muajt e ardhshëm, jo vetëm nga administrata, por nga shumë vende të tjera, do të ketë ulje të pagave. Këto janë një ndërlidhje dhe do të duhet të monitoroni situatën. Në këtë periudhë ne kemi vendosur që këto janë masa të mjaftueshme për momentin, por ne po ndjekim nga afër situatën dhe dëshirojmë të dëgjojmë të gjitha sugjerimet dhe zgjidhjet e mundshme. Ne duhet të sigurohemi që më të prekurit dhe për çdo familje të ketë të ardhura”, tha Mançevski.

Në pyetjen se çka do të bëhet me ato që kanë humbur vendet e punës dhe honorarët, Mançevski tha se ka dërguar mesazh deri tek kompanitë.

“Sa i përket honorarëve, janë përfshi në masa dhe themi që gjysma e shumës së rënë dakord duhet të paguhet me të drejtën e autorit. Ne gjithashtu gjejmë të ardhura për punonjësit në kulturë dhe sport. Ende nuk kemi mbuluar të gjitha degët, jemi përqendruar së pari tek më të prekurit. Procedurat për të hyrë në ndihmën shtetërore nuk do të jenë të komplikuara, nuk do të kërkohen grumbull letrash”, tha Mançevski.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Albin Kurti nis fushatën në Tiranë: Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për ndryshim!

Albin Kurti nis fushatën në Tiranë: Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për ndryshim!Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti nga Tirana dha mesazhin e...

Rreziku i riinfektimit? Epidemiologu: Është shumë i vogël. Ata që kanë kaluar COVID mund të marrin vetëm një dozë të vaksinës

Rreziku i riinfektimit është shumë i vogël. Këtë konfirmoi në studion e Dita Jonë në A2 CNN mjeku Ilir Alimehmeti, bazuar në...

Behgjet Pacolli ia siguron “parkingun” aeroplanit të tij në Aeroportin e Prishtinës

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, është bërë me hangar personal për aeroplanin e tij privat. Lajmin e ka bërë...

Freedom House: Shqipëria, Kosova pjesërisht të lira

Organizata Freedom House arriti në përfundimin se në vitin 2020 aktorët autoritarë u bënë më të guximshëm, ndërsa demokracitë më të mëdha...