Ballina Lajme Bota Malajzia u bën thirrje grave që të bëjnë grim dhe të shmangin...

Malajzia u bën thirrje grave që të bëjnë grim dhe të shmangin bezdisjen e burrave gjatë izolimit

Autoritetet malajziane kanë këshilluar gratë të bëjnë grim dhe të shmangin bezdisjen e burrave të tyre gjatë mbylljes së coronavirusit, duke shkaktuar akuza për seksizëm

Kombi i Azisë jug-lindore ka urdhëruar 32 milionë njerëzit e tij të qëndrojnë në shtëpi për të frenuar përhapjen e koronavirusit, i cili ka infektuar më shumë se 2,700 njerëz atje.

Në një seri postimesh në Facebook, ministria e grave në Malajzi ofroi këshilla se si gratë duhet të sillen gjatë bllokimit. Njëri tregoi një fotografi të një çifti duke varur rrobat së bashku pranë një murali që këshillonte gratë të ‘shmangnin bezdisjen’ e burrave të tyre.

Një qeveri drejtuese për personat e cenueshëm, përfshirë viktimat e abuzimit në familje, në Malajzi ka parë një rritje të thirrjeve prej më shumë se 50 përqind që nga fillimi i bllokimit në 18 mars, raportojnë media lokale.

Malajzia aktualisht ka 2.766 raste të konfirmuara dhe 43 vdekje, tregojnë shifrat e fundit nga ministria e shëndetësisë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

6 arsyet pse matematika është e rëndësishme

Ndërkohë që disa fëmijë shqetësohen për të bërë mësimet e matematikës dhe praktikën, ju si një i rritur e dinë se është...

Opinion nga akademiku Artan Fuga

Gjuha e huaj është mjet për ta sunduar tjetrin! Përtej anës humoristike, çështja e gjuhës turke në sistemin arsimor shqiptar është shumë...

“Kundër patriarkatit që vret”, marshohet në Prishtinë për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas është  marshuar në sheshet e kryeqytetit.Marshi organizohet nga...

Premtimi i parë i presidentit të Barcelonës: Messi do vazhdojë të jetë pjesë e skuadrës

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta mori dje postin dhe në fjalimin e tij të parë, i entuziasmuar tha se si objektiv kryesor...