Ballina Lajme Kosova “Llada” e dëshmorit shndërrohet në objekt muzeu

“Llada” e dëshmorit shndërrohet në objekt muzeu

Me të hyrë në komunën e Obiliqit, pranë kësaj shtëpie mund të hasni në diçka shumë të veçantë dhe që ka një histori.

Kjo veturë e tipit “Llada” i përkiste Dëshmorit të Kombit, Abdullah Çerkezi. Ndërsa, tash vetura është vendosur në këtë objekt, të cilin e kanë emëruar “Objekt muzeal”.

Çerkezi, gjatë viteve të ’90-ta kishte mbajtur armatim në Lladën e tij dhe gjithmonë kishte qenë i përndjekur nga forcat serbe.

Për “#Gjesi”, babi i dëshmorit tregoi se në bisedën e fundit që e kishte pasur, ai i kishte thënë se do t’i bashkohej luftës. “Veç unë, ti e zoti e dimë. Çka po m’thu?”, kujton fjalët e tij.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...