Ballina Shëndetësia Lëng spinaqi me banane: burimi pafundëm hekuri dhe vitaminash

Lëng spinaqi me banane: burimi pafundëm hekuri dhe vitaminash

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi
Përgatitja: merrni një tufë spinaq, një filxhan ujë (ose qumësht) dhe një banane, miksojini të gjitha në blender dhe konsumojeni lëngun çdo mëngjes.
Spinaqi është një nga burimet natyrore më të mira të hekurit. Në një filxhan me spinaq të gatuar gjeni 36% të dozës ditore të këtij minerali të rëndësishëm. Një filxhan me spinaq të pagatuar ofron 5 përqind të dozës ditore. Spinaqi është gjithashtu i pasur me vitamina ushqyesve të tilla si magnez , kalium , acid mangan , beta-carotene dhe acid folik .
Ja përfitimet që merrni:

Ju ndihmon të bini në peshë.

Përmirëson tretjen.

Parandalon aneminë.

Ndihmon në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Parandalon/trajton kapsllëkun.

Përmirëson shëndetin e kockave./ shëndeti.com.al/ Health

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...