Fluks makinash në “Tabanoc”, pritet deri në 45 minuta për të hyrë në vend

Nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë njoftojnë se mëngjesin e sotëm në vendkalimin kufitar në “Tabanoc” është vërejtur rritje e frekuentimit të automjeteve, transmeton Alsat. Për dalje nga shteti pritet rreth 15 minuta, ndërsa për hyrje në shtet pritet rreth 45 minuta. Nga LAMM informojnë se në vendkalimet tjera kufitare nga ana maqedonase nuk ka pritje […]

lexo

Ezgjan Alioski: Ndeshja me Ukrainën është si finale për ne!

Përfaqësuesja A e Maqedonisë me 17 qershor do ta luajë ndeshjen e dytë në Kampionatin Europian kundër Ukrainës. Reprezentuesi jonë i vendit tonë, Ezgjan Alioski ka folur për pritshmëritë e kësaj ndeshje. – Jemi krenar për ndeshjen që zhvilluam ndaj Austrisë. Rezultati nuk ishte në favorin tonë, por duhet të mendojmë pozitivisht. Jemi fokusuar për […]

lexo

Nga mesnata shtrenjtohen derivatet e naftës

Me vendim të Komisionit Rregullator për Energjetikë (KRRE), nga mesnata çmimet me pakicë të derivateve të naftës do të shtrenjtohen për gjysmë respektivisht një denar. Kështu nga mesnata Euro Super BS-95 do të shtrenjtohet për gjysmë denari dhe do të shitet për 68.50 denar për litër, Euro Super BS-98 gjithashtu shtrenjtohet për gjysmë denari për […]

lexo

Koçani dhe Shkupi me ajër të rrezikshëm për shëndetin

Të dhënat e qendrave matëse në shumë qytete të Maqedonisë së Veriut tregojnë se qytetarët thithin ajër të ndotur. Në ueb faqen mojvozduh.eu që paraqet të dhënat për kualitetin e ajrit në Evropë, qyteti i Koçanit ishte i vetmi qytet në Evropë që ishte kategorizuar me ngjyrë vjollcë, që përbën shkallë të lartë të rrezikut […]

lexo

SELA: ZGJEDHJET LOKALE DO T’I FITOJË OPOZITA SHQIPTARE

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela tha se  zgjedhjet e ardhshme lokale, që do të mbahen në tetor, do t’i fitojë opozita shqiptare, koalicioni Aleancë-Alternativë. Në takimin e sotëm me gazetarët, Sela tha se të bashkëpunohet në politikë nuk është gjë e keqe, duke shtuar se janë të hapur edhe për bashkëpunim edhe me […]

lexo

Regjistrohen dridhje tërmeti në territorin e Maqedonisë së Veriut

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar tre tërmete në territorin e Maqedonisë së Veriut, njoftojnë nga Instituti Sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyrorë në Shkup, transmeton Alsat. Epiqendra e dridhjeve të tërmetit ka qenë 65 kilometra në jugperëndim të Shkupit, afër Mavrovës. Dy dridhjet e para ishin me fuqi prej 3.2 shkallëve sipas Rihterit, ndërsa e treta kishte […]

lexo

Publikohet lista e Maqedonisë, 6 shqiptarë do luajnë në Europian

Maqedonia e Veriut shënoi një arritje historike në futboll, pasi për herë të parë në histori do të garojë në fazën finale të Kampionatit Europian, i cili starton më 11 qershor në Romë me sfidën mes Italisë e Turqisë.Trajneri Igor Angelovski ka publikuar sot edhe listën me 26 futbollistët që do të marrë me vete […]

lexo

Maqedonia e Veriut shpall person të padëshiruar një diplomat rus

Në njoftimin e bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut,, thuhet se diplomati rus është shpallur si person i padëshiruar “në pajtim me nenin 9 nga Konventa e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike” Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut, ka shpallur person të padëshiruar një diplomat të Ambasadës së […]

lexo

Osmani takon Pendarovskin, kundërshtojnë idenë e ndryshimit të kufijve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ciklin e takimeve me disa nga presidentët e rajonit në kuadër të Samitit Bërdo-Brijuni në Slloveni, e ka përmbyllur me presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.Përmes një komunikate presidenca njofton se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet të dy shteteve fqinje janë vlerësuar të mira, ndërkohë që të dy presidentët janë angazhuar […]

lexo

Kumanovës iu shtua një DOKTOR SHKENCE

Sot në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Universitetin “Shën Kirili e Metodij” në Shkup m.r Skender Avdiu, para komisionit në përbërje: prof.dr.Vesna Manova Erakoviq, prof.dr. Lupço Nastovski, prof.dr.Gjorgji Markovski, prof.dr. Bojan Prangkoski dhe mentori prof.dr. Nikola Tuneski, me sukses e mbrojti temën e disertacionit të doktoraturës në shkencën e matematikës me titull: “Zbatimi i subordinimeve […]

lexo