Kumanovës iu shtua një DOKTOR SHKENCE

Sot në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Universitetin “Shën Kirili e Metodij” në Shkup m.r Skender Avdiu, para komisionit në përbërje: prof.dr.Vesna Manova Erakoviq, prof.dr. Lupço Nastovski, prof.dr.Gjorgji Markovski, prof.dr. Bojan Prangkoski dhe mentori prof.dr. Nikola Tuneski, me sukses e mbrojti temën e disertacionit të doktoraturës në shkencën e matematikës me titull: “Zbatimi i subordinimeve […]

lexo

35 të vdekur dhe 135 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 841 testime dhe prej tyre 135 kanë rezultuar negativë.Po ashtu në 24 orët e fundit e kanë humbur betejën me virusin 35 të infektuar, ndërsa janë shëruar edhe 900 persona. Deri tani në vendin tonë janë kryer 692 096 testime të dyshuara për Covid-19, […]

lexo

Shpaloset flamuri kombëtar gjatë marshit në Shkup

Në Parkun e Çairit ka filluar protesta.“Pa drejtësi nuk ka liri”, “Liri për vëllezërit tanë”, “Liri – Demokraci”, “Poshtë diktatura” dhe “Jemi autokton” janë disa nga parrullat që thirren gjatë marshimit nëpër rrugët e Çairit.Në urën e Bit Pazarit është shpalosur edhe flamuri kombëtar dhe protestuesit janë ndaluar.Në marshin që do të vazhdojë deri para […]

lexo

Maqedonasit më parë e zhbëjnë shtetin, se të zbulohet numri real i shqiptarëve

Fejzi HajdariPas dështimit (apo “shtyerjes se Regjistrimit”), dy gjera u betonuan ne skenen politike ne Shkup:1. Faktori politik maqedonas kur jane ne pyetje vendimet e medha me peshë per shtetin, NUK I BËN HESAP AS PËR PESË PARE partitë politike shqiptare ne qeveri, ndërkohë që e pyet opozitën maqedonase. Pra, opozita maqedonase eshte shume me […]

lexo

Ja sa vaksina kanë mbërritur deri tani në vendet e Ballkanit Perëndimor

Ndërsa shtete në mbarë botën janë në garë për të siguruar sa më shumë vaksina kundër Covid për të imunizuar popullatën e tyre, në rajon listën për numrin më të lartë të vaksinave e kryeson Serbia. Ajo ka marrë deri më tani 2.664.460 vaksina anti-Covid nga katër kompani farmaceutike, përkatësisht Sinopharm, Pfizer, Sputnik dhe AstraZeneca. […]

lexo

Observatori Sizmologjik në kuadër të Fakultetit të Shkencave Matematiko-Natyrore kanë kumtuar detaje për serinë e tërmeteve në Maqedoninë e Veriut.

Njoftojnë, se në ora 20:40, është regjistruar një seri i tërmeteve me epiqendër rajonale Tetovë- Gostivar me epiqendër prej 65km në jugperëndim të Shkupit. Ky tërmet, më shumë është ndjerë në vendbanimet Mavrovë, Dibër, Gostivar, Tetovë dhe Kërçovë. “Më fortë është ndjerë në magnitudë prej 4.6. Sipas informacioneve të deritanishme, ky tërmet më shumë është […]

lexo

Oliver Varhelyi: Shqipëria plotëson kushtet për në BE, Maqedonia jo

Shqipëria, sipas Komisionit Evropian i ka përmbushur kushtet për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ndërsa Maqedonia e Veriut ende jo.Konstatimi u bë nga komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi gjatë Forumit Ekonomik të Tiranës, i cili u mbajt online.Varhelyi lavdëroi punën e kryer nga Shqipëria dhe vlerësoi se BE po bën të pamundurën […]

lexo