Rtvpresheva.com sqaron APN për sulmet mediatike

Subjekti politik Alternativa për Ndryshim përmes një komunikate sot paska shkruar se rtvpresheva.com paska përfituar në konkursin për media në Komunën e Preshevës 150.000 dinarë si dhe së bashku me median tjetër Luginalajm paskan fituar mjete në konkursin e Ministrisë së Kulturës dhe Informimit. Në konkursin e shpallur nga Komuna e Preshevës rtvpresheva,com pasi që […]

lexo

Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, mesë fushatës zgjedhore dhe realitetit

Shkruan:Refik HASANIAq shpesh është përmendur vetëm në koh zgjedhje ndërtimi i kësaj autostrade sa që është bërë tepër. Po mbetemi me shpresë që nuk do të jetë sikur zhagitja dhe neglizhimi e zgjidhja e problemit të Lumit Mirusha dhe ujrave të zeza në përgjithësi në Gjilan për dy dekada. Gjilani si qendër Rajonale,e ka insfrastrukturën […]

lexo

TARGAT, SHQIPTARËVE TË LUGINËS SË PRESHEVËS DO T’U SHKAKTOJË TELASHE

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se në situatën e krijuar me reciprocitetin e targave, shteti serb e mban fajin. Kamberi ka thënë se mosrespektimi i marrëveshjes lidhur me tabelat është theksuar edhe në Raportin e Progresit të BE-së për Serbinë në vitin 2020. Ai ka vlerësuar se vendimi i Qeverisë […]

lexo

Shqiptarët e Luginës furnizohen me targa të përkohshme në Prishtinë

Hamdi Arifi nga Medvegja mëngjesin e së martës është drejtuar në Agjencinë e Regjistrit Civil në Prishtinë për t’u furnizuar me targa të përkohshme Kjo pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që mos të lejojë hyrjen në Kosovë të të gjitha automjeteve me targa të Serbisë. Ai tha se fillimisht i është thënë se nuk […]

lexo

Për regjistrimin e popullsisë, që do të mbahet në vitin 2022/ Kolumnë nga Refik Hasani

Të lindurit në Medvegjë, Bujanoc, Preshevë dhe hapësira në ish-RSFJ, e që janë sot me qëndrim në Kosovë, do të duhej të regjistrohen në një rubrikë të veçantë në çdo fletëregjistrim. Projekti kapital ku duhen përgatitje të nevojshme për regjistrimin konform standardeve ndërkombëtare. Rëndësia është shumë e madhe, sepse do të evidentohen, projeksionet e popullsisë, […]

lexo

Ka ndërruar jetë profesor Hamdi Daci, vëllau i Nexhat Dacit

Sot ka ndërruar jetë profesori i Gjuhës Angleze, Hamdi Daci. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e të ndjerit. Profesori Daci, do të varroset nesër në Dragodan. I ndjeri ka punuar gjatë në Fakultetin e Gjuhës Angleze në Universitetin e Prishtinës, ndërsa ka qenë zëvendëskryetar i parë shqiptar i Komunës së Bujanocit, në mandatin […]

lexo

Sportisti Mensur Hyseni nga Presheva thyen rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje LIVE në emision

Sportisti, Mensur Hyseni në emisionin “Sports Show” ka thyer rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje në Librin Guinness. Direkt në Klan Kosova, Mensur Hyseni tenton të futet në Librin Guinness, ku pranë tij po gjenden edhe referët që janë duke numëruar lëvizjet të cilat është duke i bërë. Ai bëri gjithsej 1079 krahë-përkulje dhe kështu […]

lexo

Komuna e Preshevës bëhet me Kryeshef të ri të Administratës/ Hevzi Ramadani emërohet kryeshef i ri në Administratën Komunale të Preshevës

Hevzi Ramadani është emëruar kryeshef i ri i Administratës Komunale në Preshevë. Kujtojmë se z.Ramadani më parë kishte ushtruar pozitën e zëvendës kryeshefit të institucionit në fjalë.

lexo

Kryetari i APN-së, dega në Preshevë Veli Mustafa letër publike Kryetares së Komunës së Preshevës Ardita Sinani

“Arditë Në shkolla e universitete supozohet që njerëzit me u formu njerëzisht e profesionalisht. Në shkolla mësohet se shkollimi nuk të bën më intelektual sa ç’të bën të jesh i njerëzishëm e i matur. Në disa shkolla mund të mësosh se si të kesh kontrollë mbi emocionet qofsh femër apo mashkull. Në shkolla mësohet të […]

lexo

Arrestohet kryetari i bashkisë së Lushnjës për korrupsion Fatos Tushe si dhe disa zyrtarë të ndërmarrjes së pasurive publike, si dhe dy bizmesmenë

Ubardhet dosja e plotë të aksionit të SPAK në Bashkinë e Lushnjes, ku u arrestua kryetari Fatos Tushe, dhe disa zyrtarë të ndërmarrjes së pasurive publike, si dhe dy bizmesmenë. Ndaj 11 personave të arrestuar rëndojnë akuzat e ”korrupsionit pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike”, “shkelja e barazisë në tendera apo ankande publike”, “shpërdorimi […]

lexo