Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, mesë fushatës zgjedhore dhe realitetit

Shkruan:Refik HASANIAq shpesh është përmendur vetëm në koh zgjedhje ndërtimi i kësaj autostrade sa që është bërë tepër. Po mbetemi me shpresë që nuk do të jetë sikur zhagitja dhe neglizhimi e zgjidhja e problemit të Lumit Mirusha dhe ujrave të zeza në përgjithësi në Gjilan për dy dekada. Gjilani si qendër Rajonale,e ka insfrastrukturën […]

lexo

Në Jarinjë veturës së parë që hyri nga Serbia i vendosen tiketat ngjitëse

Në pikën kufitare me Serbinë në Merdare nga ora 08:00 e mëngjesit të sotëm ka nisur të zbatohet pika e dytë e marrëveshjes së 30 shtatorit në Bruksel mes Kosovës e Serbisë për targat e të dyja vendeve. Automjetet nga Serbia që përmes këtij pikëkalimi kufitar po hyjnë në territorin kosovar, po detyrohen të vendosin […]

lexo

Kurti thirrje ndërkombëtarëve: Mos i mbyllni sytë para regjimit në Serbi

Kryeministri Albin Kurti ka fajësuar Serbinë se po i përkrah grupet kriminale në veri të Kosovës, teksa ka kërkuar nga Bashkësia Ndërkombëtare që të mos i mbyll sytë para nxitjes që po bën regjimi autokrat në Serbi. Duke komentuar sulmet e mbrëmshme në Zubin Potok dhe Zveçan, kryeministri Kurti ka lavdëruar Policinë e Kosovës dhe […]

lexo

Policia jep detaje për sulmin në Zubin-Potok

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në orët e para të së shtunës, ka pranuar informacionin për zjarr në ndërtesën e Kuvendit Komunal të Zubin Potokut. Sipas Policisë, patrullat e Policisë mbërritën menjëherë në vendngjarje e po ashtu edhe zjarrfikësit nga Zubin Potoku. {Zubin-Potok } Policia ka njoftuar se zjarri ka prekur ambientet […]

lexo

Përshkallëzohet dhuna në Veri, eksploziv në qendrën e regjistrimit civil në Zveçan

Para një ore, në Zveçan ka ndodhur një incident, në ndërtesën “Intel” ku gjendet qendra për regjistrimin civil, shkruan Gazeta Sinjali. Burime të Gazetës Sinjali kanë bërë të ditur se aty është thyer dera e përparme e hyrjes së ndërtesës ku lëshohen letërnjoftimet dhe patentë shoferi. Siç merr vesh Sinjali, në atë ndërtesë po ashtu […]

lexo

Sveçla: Nuk presim përshkallëzim të situatës në veri

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se nuk pret një përshkallëzim të situatës në veri të Kosovës, pas protestës së banorëve serbë, përcjell Shqip.com Sveçla u shpreh se protestat janë organizuar nga strukturat serbe dhe këmbëngul se vendimi për reciprocitetin me targat është i ligjshëm dhe i drejtë, e që sipas […]

lexo

TARGAT, SHQIPTARËVE TË LUGINËS SË PRESHEVËS DO T’U SHKAKTOJË TELASHE

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se në situatën e krijuar me reciprocitetin e targave, shteti serb e mban fajin. Kamberi ka thënë se mosrespektimi i marrëveshjes lidhur me tabelat është theksuar edhe në Raportin e Progresit të BE-së për Serbinë në vitin 2020. Ai ka vlerësuar se vendimi i Qeverisë […]

lexo

Mbrojtja e Thaçit kërkon leje për të apeluar vendimin mbi mocionin për sfidimin e ligjshmërisë së ZPS-së dhe gjykatës

Mbrojtja e ish-presidentit Hashim Thaçi ka kërkuar leje për të apeluar vendimin mbi mocionin për sfidimin e ligjshmërisë së Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS) dhe gjykatës, si dhe për pretendimet e shkeljeve të drejtave kushtetuese Certifikimi për apelim është kërkuar për tetë (8 ) çështje, ashtu siç bëhet e ditur në shkresën e publikuar […]

lexo

Mësimi në Kosovë mund të mos nisë me prezencë fizike më 13 shtator

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci, ka thënë se pavarësisht se institucionet arsimore janë të përgatitura për nisje të vitit të ri shkollor me prezencë fizike, mirëpo pas takimit me zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, asaj i është rekomanduar që të respektohen masat aktuale edhe për një periudhë të caktuar. […]

lexo

Vuçiq: Do të jemi pjesë e dialogut, por me Kurtin nuk ka kuptim të bisedohet

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se Serbia do të jetë gjithmonë pjesë e dialogut me Kosovën. Ai para mediave serbe ka deklaruar se pjesëmarrja në dialog është në të mirë të serbëve që jetojnë në Kosovë, por se nuk ka kuptim të bisedohet me Albin Kurtin, kryeministrin e Kosovës, raporton B92.p “Kurti tha se […]

lexo