Gjilani kundërmon nga rrjedhjet e kontinjerëve

Autor: Msc. Skender Berisha Është e papranueshme një gjendje e tillë që po mbizotëron në Komunën e Gjilanit, padyshim se një gjendje e tillë është edhe në shumicën e komunave në Kosovë.Të gjithë jemi dëshmitarë të një keqmenaxhimi me mbeturinat brenda qytetit nga Kompania Ekohigjiena në Komunën e Gjilanit.Qytetarët nuk duhet lënë anash për mospërfillje […]

lexo

IKSHPK: Mos hani çebapa e mish, mos hani fruta të palara

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, ka kërkuar kujdes në ushqim. IKSHPK u bën apel qytetarëve të mos konsumojnë mish të përpunuar si dhe produkte të ngjashme. Ata kërkojnë të ketë kujdes edhe me fruta, pasi ato duhet të lahen mirë. Postimi i plotë: Ju lutemi për kujdes të shtuar gjatë gatimit, ruajtes, shpërndarjes […]

lexo

E rëndë: Aksidentohet autobusi që vinte nga Gjermania për në Kosovë, 10 të vdekur

*** Të paktën 10 persona raportohet të jenë vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e së dielës në Kroaci. Gazeta kroate Jutarnji.hr njofton se po ashtu janë lënduar edhe 30 të tjerë. Sipas kësaj gazete autobusi i aksidentuar është me tabela të Kosovës dhe se vinte nga Frankfurti në drejtim të […]

lexo

Pronari i hotelit në Shqipëri fyen rëndë kosovarët: “Serbi ju boni pak, të pabesë, maskarenjë, rrac derri”

*** Përderisa Shqipëria merr një shtytje ekonomike nga vizitat e kosovarëve atje e këta të fundit kënaqen me bukuritë natyrore të saj, ka raste kur shqiptarët andej e këtej kufiri nuk ndahen mirë. Një përvojë të tillë ka ndarë një kosovar nga Prishtina, i cili u fye me fjalë të rënda nga pronari apo përfaqësuesi […]

lexo

Mijëra mërgimtarë drejt Kosovës, kështu duket kufiri Hungari-Serbi

Fluksi i ardhjes së mërgimtarëve vazhdon të jetë i madh edhe në këtë ditë vikendi. Bashkatdhetarët vazhdojnë të vijnë nga vendet e ndryshme, ndërsa pritjet në disa pikëkalimet kufitare nuk janë të mëdha, por në disa prej tyre pritja është goxha e gjatë. Pamjet e fundit na vijnë nga kufiri Hungari-Serbi, ku shihen qindra vetura […]

lexo

Sportisti Mensur Hyseni nga Presheva thyen rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje LIVE në emision

Sportisti, Mensur Hyseni në emisionin “Sports Show” ka thyer rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje në Librin Guinness. Direkt në Klan Kosova, Mensur Hyseni tenton të futet në Librin Guinness, ku pranë tij po gjenden edhe referët që janë duke numëruar lëvizjet të cilat është duke i bërë. Ai bëri gjithsej 1079 krahë-përkulje dhe kështu […]

lexo

Helmimi masiv në Deçan/ IKSHPK nxjerr rezultatet: Analizat tregojnë se uji nuk është i kontaminuar, nuk i helmoi qytetarët

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në Komunën e Deçanit, kanë dalë negative. Sipas konfirmimit të IKSHPK-së, bazuar në rezultatet e fundit, uji nuk është faktor kontaminues që ka ndikuar në helmimin e banorëve të Deçanit. Infektologu në Spitalin […]

lexo

Media po ndihmon politizimin e skajshëm të shoqërisë kosovare

Eshtë bërë e natyrshme që çdo fjalë dhe lëvizje nga politika kosovare të ketë ndikimin e saj në shoqërinë kosovare, ta diktojë atë, që lirisht mund të themi se nuk do të duhej të ishte e tillë.Ky fenomen në tranzicionin e tejzgjatur të cilin Kosova po kalon, ndoshta do të duhej të zbutej tani, ngase […]

lexo

Memli Krasniqi zgjidhet kryetar i PDK-së

Memli Krasniqi është zgjedhur sot Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Ai ka qenë kandidati i vetëm për këtë pozitë. Krasniqi ka marrë besimin e delegatëve për të udhëhequr me PDK’në për katër vitet e ardhshme. Krasniqi ka lindur në Mitrovicë më 25 janar 1980 ku ka kryer shkollimin fillor në shkollën fillore “Hasan Prishtina”. Shkollimin […]

lexo

Prokuroria dhe policia: Aksioni i sotëm në AZhB si vazhdimësi e operacionit të shkurtit

Prokuroria Themelore në Prishtinë dhe Policia e Kosovës kanë njoftuar se në bazë të kërkesës së Prokurorit të Shtetit dhe urdhëresës së Gjykatës kompetente, është duke u realizuar aksioni, si vazhdimësi e operacionit të zhvilluar më 24 shkurt 2021, rasti “Subvencioni 2021”. Operacioni është duke u realizuar në disa lokacione të komunave të ndryshme. Prokuroria […]

lexo