Bota

Gazeta prestigjioze Newseek e gjen "ilaçin" kundër koronavirusit. Thotë respektoni këshillat e profetit Muhammed (a.s) para 1300 vjetëve

Gazeta prestigjioze Newseek e gjen "ilaçin" kunder koronavirusit. Thote respektoni keshillat e profetit Muhammed (a.s) para 1300 vjeteve. "Pastërtia është pjesë e besimit. Lani duart...

Brenda 100 ditëve Ford do të prodhojë 50 mijë respirator

Pas General Motors, edhe kompania tjetër e madhe amerikane e automobilave, Ford, do të fillojë të prodhojë respirator, për nevojat e spitaleve që po...

1 prilli në kohë koronavirusi, gënjeshtrat dënohen me gjobë deri në 5 vite burg

Ditën e sotme është 1 prilli dhe ndonëse në kohë koronavirusi, janë të paktë ata që kanë ende dëshirë për shaka dhe gënjeshtra. Por në...

A do të shkaktojë virusi Corona një valë të nacionalizmit ushqimor?

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të...

Tregjet e aksioneve pësuan tremujorin më të keq që nga viti 1987

Tregjet e aksioneve në gjithë botën kanë pësuar humbje historike në tre muajt e parë të këtij viti, për shkak të situatës së krijuar...

Turqia dërgon ndihmë mjekësore për Italinë dhe Spanjën

Nga Turqia është zgjatur dora e ndihmës për Spanjën dhe Italinë të cilat janë vendet më të prekura në botë nga COVID-19 dhe në...

Fotografia e karantinës së një miliarderi në Karaibe që ngjalli zemërim në Instagram

Manjati David Geffen postoi një fotografi nga izolimi i tij për tu mbrojtur nga virusi në një jaht luksoz. Imazhi i izolimit të David Geffen...

“Virusi nuk e çan kokën për…”, DW nxjerr prapaskenat që po na kushtojnë rëndë

Përmasat e pandemisë janë pasojë edhe e një politike dyfytyrëshe. Lufta kundër Coronës mund të fitohet vetëm nëse hapen mbi tryezë të gjitha faktet,...

Bota pas virusit Corona- me ekonomi ndryshe

Bota duhet të jetë mbas koronavirusit me ekonomi ndryshe, thotë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres. Ai dha një konferencë shtypi për raportin...

Vendi që ndalon përdorimin e fjalës ‘koronavirus’ dhe nuk lë askënd të vesh maska mbrojtëse

Qeveria autoritare e Turkmenistanit ka ndaluar të gjitha përdorimet e fjalës “koronavirus” nga ligjërimi publik në një përpjekje të çuditshme për të kontrolluar çdo...

A do të shkaktojë virusi Corona një valë të nacionalizmit ushqimor?

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të...

Malajzia u bën thirrje grave që të bëjnë grim dhe të shmangin bezdisjen e burrave gjatë izolimit

Autoritetet malajziane kanë këshilluar gratë të bëjnë grim dhe të shmangin bezdisjen e burrave të tyre gjatë mbylljes së coronavirusit, duke shkaktuar akuza për...
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Denohet nga Gjykata për Kundërvajtje klubi i zemrës KF Lugina!

Gjykata e Presheves ka gjobitur Klubin tonë për shkak të prezencës të një numri të vogël të publikut me 75,000 mij dinarë...

Edhe Sindikata e Policisë paralajmëron protesta

Sindikata e Policisë së Kosovës, përmes një njoftimi për media kanë thënë se përkundër që kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që...

Mandzukic: Unë e Ibra të frikshëm, japim shembullin për më të rinjtë

Mario Mandzukic është gati të fillojë aventurën e tij me fanellën e Milanit. Gjatë prezantimit me si kuqezi sulmuesi kroat foli plot...

Keidi Bare po shkëlqen te Espanyoli, klubi i vendos çmimin prej 10 milionë euro

Keidi Bare e kishte të vështirë fillimin te Espanyoli, pasi vuajti disa probleme burokratike,  ndërsa më pas një dëmtim.Por ai është kthyer...