Historia e Ann-Sofie Hermansson, gruaja që la politikën për të punuar me kamion plehrash (Foto)

Disa politikanë gjatë jetës së tyre pas politikës tentojnë të vazhdojnë të kenë një “punë të ndritshme”, por ky nuk është rasti i Ann-Sofie Hermansson. Sipas medies së huaja, ish-kryetarja e Komunës së Gothenburgut, qyteti i dytë më i madh i Suedisë parkon automjetin e saj të punës prapa selisë së Renova, ndërtesë ku mblidhen mbeturinat […]

lexo

Historia e gjashtë burrave kinezë që u zhdukën nga “historia rreth Titanikut” – së paku deri më tani

Kur anija luksoze e pasagjerëve “Titanik” u fundos në Oqeanin Atlantik në prill të vitit 1912, mijëra njerëz ranë në ujërat e ftohtë.Vetëm një nga anijet e shpëtimit që i shpëtoi anijes që po mbytej u kthye përsëri për të kërkuar të mbijetuarit e mundshëm.Në errësirë, ekipet e shpëtimit gjetën një djalë të ri kinez […]

lexo

Dy njerëzit më të pasur në botë janë sërish në “luftë” për anijet kozmike

SpaceX dhe Amazon, kompanitë e drejtuara nga dy burrat më të pasur në botë, Elon Musk dhe Jeff Bezos janë sërish në “luftë”. Blue Origin, kompania e Jeff Bezos, po kundërshton vendimin e NASA-s për të lidhur një kontratë 2.9 miliardë dollarëshe me SpaceX, kompania e Elon Musk, për të ndërtuar anijet kozmike që do […]

lexo

Vdes në moshën 90 vjeçare astronauti i njohur si “Njeriu i vetmuar i NASA-s”

Ka vdekur astronaut i NASA-s, Michael Collins, i cili ishte piloti i modulit komandues për misionin “Apollo 11” në Hënë.Pas një lufte me kancerin, ai ka vdekur në moshën 90 vjeçare, shkruan CNN, transmeton IndeksOnline. Lajmin e ka bërë të ditur familja e Collins.“Na vjen keq të ndajmë që babai dhe gjyshi ynë i dashur […]

lexo

Zyrtare: Zbulohet data dhe vendi i duelit “show” mes Mayweather dhe Logan Paul

Dueli “show” i boksit mes Floyd Mayweather dhe Logan Paul do të zhvillohet më 6 qershor në Majemi. Tashmë gjithçka është zyrtare dhe është konfirmuar nga të dyja palët.Kjo sfidë duhej të ishte zhvilluar në shkurt, por u shty pa afat, ndërsa tashmë ka një datë zyrtare. Mayweather rikthehet në ring pas gati dy vitesh […]

lexo

Kurti: Nuk marr pjesë në takimin e 11 majit me Vuçiqin në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para mediave në Bruksel se nuk do të marrë pjesë në takimin 11 majit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, të paralajmëruar nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell.“Unë nuk mund të marr pjesë në takim për të cilin nuk e […]

lexo

Cili është kuptimi i termit “non-paper” në fushën e diplomacisë, kur dhe pse përdoret?

“Non-paper” i publikuar autenticiteti i të cilit nuk dihet, dhe ku flitet për marrëveshjen Kosovë-Serbi, nxiti reagime të shumta.Por, çka nënkupton termi “non-paper” në fushën e diplomacisë? Ky term përdoret për t’iu referuar një letre e cila nuk është zyrtare dhe nuk mban një vulë të një qeverie. Më konkretisht, në gjuhën diplomatike, një “non-paper” […]

lexo

Jetoi për 32 vite i vetmuar në ishull, të moshuarin e detyrojnë të largohet

Për më shumë se 32 vjet, ka qenë banori i vetëm i një ishulli përrallor në Detin Mesdhe. Megjithatë ai tani duhet të largohet nga aty pasi akuzohet se ka kryer disa ndryshime të paligjshme në kasollen e tij, një ish-stacion radioje që daton që nga Lufta e Dytë Botërore.“Unë do të largohem duke shpresuar […]

lexo

Zlatan Ibrahimović vazhdon kontratën me AC Milan…

Sulmuesi i AC Milan, Zlatan Ibrahimovic ka nënshkruar një zgjatje të kontratës edhe për një vit me klubin; 39-vjeçari është golashënuesi kryesor i Milanit këtë sezon me 15 gola në Serie A; Ibrahimovic kohët e fundit doli nga pensioni ndërkombëtar për Suedinë pas një mungese pesë-vjeçare 39-vjeçari ishte i etur për të zgjatur qëndrimin e […]

lexo

Helikopteri i zgjuar ‘Ingenuity’ e kryen fluturimin e parë historik në planetin Mars

Faqja zyrtare e NASA-s, kёtё javё njoftoi se helikopteri ‘Ingenuity’ Mars i NASA-s u bë aeroplani i parë në histori që bëri një fluturim të mundësuar dhe të kontrolluar në një planet tjetër. Ekipi i ‘Ingenuity’ në Laboratorin e Jet Propulsion të agjencisë në Kaliforninë Jugore konfirmoi fluturimin me sukses pasi mori të dhëna nga […]

lexo