Varfërohet Veriu, Tirana më e pasur/ Kukësit i duhen 20 vjet të arrijë nivelin kombëtar dhe 37 vjet kryeqytetin

Nga viti në vit, të dhënat ekonomike të 12 qarqeve të vendit po tregojnë zhvillim të pabarabartë. Sipas INSTAT, në 10 vitet e fundit, ekonomia e rajonit të Qendrës është rritur mesatarisht me 3.4% në vit, Rajoni i Veriut u rrit mesatarisht me 2.4% në vit, ndërsa Jugu me 2.6%. Qarku më i varfër, Kukësi, […]

lexo

Gjilani kundërmon nga rrjedhjet e kontinjerëve

Autor: Msc. Skender Berisha Është e papranueshme një gjendje e tillë që po mbizotëron në Komunën e Gjilanit, padyshim se një gjendje e tillë është edhe në shumicën e komunave në Kosovë.Të gjithë jemi dëshmitarë të një keqmenaxhimi me mbeturinat brenda qytetit nga Kompania Ekohigjiena në Komunën e Gjilanit.Qytetarët nuk duhet lënë anash për mospërfillje […]

lexo

IKSHPK: Mos hani çebapa e mish, mos hani fruta të palara

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, ka kërkuar kujdes në ushqim. IKSHPK u bën apel qytetarëve të mos konsumojnë mish të përpunuar si dhe produkte të ngjashme. Ata kërkojnë të ketë kujdes edhe me fruta, pasi ato duhet të lahen mirë. Postimi i plotë: Ju lutemi për kujdes të shtuar gjatë gatimit, ruajtes, shpërndarjes […]

lexo

E rëndë: Aksidentohet autobusi që vinte nga Gjermania për në Kosovë, 10 të vdekur

*** Të paktën 10 persona raportohet të jenë vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e së dielës në Kroaci. Gazeta kroate Jutarnji.hr njofton se po ashtu janë lënduar edhe 30 të tjerë. Sipas kësaj gazete autobusi i aksidentuar është me tabela të Kosovës dhe se vinte nga Frankfurti në drejtim të […]

lexo

Pronari i hotelit në Shqipëri fyen rëndë kosovarët: “Serbi ju boni pak, të pabesë, maskarenjë, rrac derri”

*** Përderisa Shqipëria merr një shtytje ekonomike nga vizitat e kosovarëve atje e këta të fundit kënaqen me bukuritë natyrore të saj, ka raste kur shqiptarët andej e këtej kufiri nuk ndahen mirë. Një përvojë të tillë ka ndarë një kosovar nga Prishtina, i cili u fye me fjalë të rënda nga pronari apo përfaqësuesi […]

lexo

Mijëra mërgimtarë drejt Kosovës, kështu duket kufiri Hungari-Serbi

Fluksi i ardhjes së mërgimtarëve vazhdon të jetë i madh edhe në këtë ditë vikendi. Bashkatdhetarët vazhdojnë të vijnë nga vendet e ndryshme, ndërsa pritjet në disa pikëkalimet kufitare nuk janë të mëdha, por në disa prej tyre pritja është goxha e gjatë. Pamjet e fundit na vijnë nga kufiri Hungari-Serbi, ku shihen qindra vetura […]

lexo

Sportisti Mensur Hyseni nga Presheva thyen rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje LIVE në emision

Sportisti, Mensur Hyseni në emisionin “Sports Show” ka thyer rekordin në disiplinën e forcës, krahë-përkulje në Librin Guinness. Direkt në Klan Kosova, Mensur Hyseni tenton të futet në Librin Guinness, ku pranë tij po gjenden edhe referët që janë duke numëruar lëvizjet të cilat është duke i bërë. Ai bëri gjithsej 1079 krahë-përkulje dhe kështu […]

lexo

Kujdes! Sot një ditë ‘përvëluese’, njihuni me parashikimin e motit

Një ditë ‘përvëluese’ kjo e sotmja ku temperatura do të arrijë në 39-40 gradë gjatë orëve në vijim. Në vendin tonë, moti do të karakterizohet nga kthjellimet, këto kushte atmosferike mbeten deri orët e para të pasdites kur në zonat malore shfaqen vranësia kalimtare, të cilat gradualisht përfshijnë edhe zonat e ulëta. Ndërsa vija bregdetare […]

lexo

Komuna e Preshevës bëhet me Kryeshef të ri të Administratës/ Hevzi Ramadani emërohet kryeshef i ri në Administratën Komunale të Preshevës

Hevzi Ramadani është emëruar kryeshef i ri i Administratës Komunale në Preshevë. Kujtojmë se z.Ramadani më parë kishte ushtruar pozitën e zëvendës kryeshefit të institucionit në fjalë.

lexo

Helmimi masiv në Deçan/ IKSHPK nxjerr rezultatet: Analizat tregojnë se uji nuk është i kontaminuar, nuk i helmoi qytetarët

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në Komunën e Deçanit, kanë dalë negative. Sipas konfirmimit të IKSHPK-së, bazuar në rezultatet e fundit, uji nuk është faktor kontaminues që ka ndikuar në helmimin e banorëve të Deçanit. Infektologu në Spitalin […]

lexo