Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat […]

lexo

Rtvpresheva.com sqaron APN për sulmet mediatike

Subjekti politik Alternativa për Ndryshim përmes një komunikate sot paska shkruar se rtvpresheva.com paska përfituar në konkursin për media në Komunën e Preshevës 150.000 dinarë si dhe së bashku me median tjetër Luginalajm paskan fituar mjete në konkursin e Ministrisë së Kulturës dhe Informimit. Në konkursin e shpallur nga Komuna e Preshevës rtvpresheva,com pasi që […]

lexo

Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, mesë fushatës zgjedhore dhe realitetit

Shkruan:Refik HASANIAq shpesh është përmendur vetëm në koh zgjedhje ndërtimi i kësaj autostrade sa që është bërë tepër. Po mbetemi me shpresë që nuk do të jetë sikur zhagitja dhe neglizhimi e zgjidhja e problemit të Lumit Mirusha dhe ujrave të zeza në përgjithësi në Gjilan për dy dekada. Gjilani si qendër Rajonale,e ka insfrastrukturën […]

lexo

Karikaturisti që e skicoi kokën e profetit Muhamed vdes në një aksident trafiku

Një karikaturist suedez i cili skicoi kokën e profetit Muhamed në trupin e një qeni ka vdekur në një aksident trafiku. Lars Vilks thuhet se po udhëtonte me një makinë civile të policisë e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore, raporton BBC, transmeton Klan Kosova. Dy policë u vranë […]

lexo

Në Jarinjë veturës së parë që hyri nga Serbia i vendosen tiketat ngjitëse

Në pikën kufitare me Serbinë në Merdare nga ora 08:00 e mëngjesit të sotëm ka nisur të zbatohet pika e dytë e marrëveshjes së 30 shtatorit në Bruksel mes Kosovës e Serbisë për targat e të dyja vendeve. Automjetet nga Serbia që përmes këtij pikëkalimi kufitar po hyjnë në territorin kosovar, po detyrohen të vendosin […]

lexo

Në 2009 stërvitej me Ronaldon, sot shet qumësht – Historia epike e 32-vjeçarit që la futbollin

Yjet e mëdhenj të futbollit si Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ose Neymar e kanë atë emër jo vetëm për shkak të qëllimeve të tyre ose për shkak të pritshmërisë që ata krijojnë, por edhe për shkak të aftësisë dhe këmbënguljes së tyre për të udhëhequr sportin për shumë vite. Ndërsa e bëjnë atë të duket […]

lexo

Kurti thirrje ndërkombëtarëve: Mos i mbyllni sytë para regjimit në Serbi

Kryeministri Albin Kurti ka fajësuar Serbinë se po i përkrah grupet kriminale në veri të Kosovës, teksa ka kërkuar nga Bashkësia Ndërkombëtare që të mos i mbyll sytë para nxitjes që po bën regjimi autokrat në Serbi. Duke komentuar sulmet e mbrëmshme në Zubin Potok dhe Zveçan, kryeministri Kurti ka lavdëruar Policinë e Kosovës dhe […]

lexo

Policia jep detaje për sulmin në Zubin-Potok

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në orët e para të së shtunës, ka pranuar informacionin për zjarr në ndërtesën e Kuvendit Komunal të Zubin Potokut. Sipas Policisë, patrullat e Policisë mbërritën menjëherë në vendngjarje e po ashtu edhe zjarrfikësit nga Zubin Potoku. {Zubin-Potok } Policia ka njoftuar se zjarri ka prekur ambientet […]

lexo

Përshkallëzohet dhuna në Veri, eksploziv në qendrën e regjistrimit civil në Zveçan

Para një ore, në Zveçan ka ndodhur një incident, në ndërtesën “Intel” ku gjendet qendra për regjistrimin civil, shkruan Gazeta Sinjali. Burime të Gazetës Sinjali kanë bërë të ditur se aty është thyer dera e përparme e hyrjes së ndërtesës ku lëshohen letërnjoftimet dhe patentë shoferi. Siç merr vesh Sinjali, në atë ndërtesë po ashtu […]

lexo

Sveçla: Nuk presim përshkallëzim të situatës në veri

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se nuk pret një përshkallëzim të situatës në veri të Kosovës, pas protestës së banorëve serbë, përcjell Shqip.com Sveçla u shpreh se protestat janë organizuar nga strukturat serbe dhe këmbëngul se vendimi për reciprocitetin me targat është i ligjshëm dhe i drejtë, e që sipas […]

lexo