Ballina Lajme Kosova Lajçak: Tepër e rrezikshme ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe...

Lajçak: Tepër e rrezikshme ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë
I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se shkëmbimi territorial në mes të Kosovës dhe Serbisë “do të ishte ide tepër e rrezikshme”.
Në një intervistë për gazetën franceze, Le Monde, ai ka thënë se procesi i dialogut është ndërprerë për shkak të zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, transmeton Klan Kosova.
Për të Bashkimi Evropian është i kënaqur që çelësi kyç për unitet është rivendosur me Shtetet e Bashkuara të Amerikës sa i përket politikës së saj për Ballkanin Perëndimor.
“Asgjë nuk ka përfunduar derisa gjithçka të përfundojë”, ka thënë Lajçak lidhur me qëllimin e arritjes së marrëveshjes gjithëpërfshirëse, por ka theksuar se njerëzit nën qeverisjen e Presidentit të SHBA-së, Joe Biden të cilët janë të ngarkuar me punë në Ballkan “ndjejnë përgjegjësinë historike, për shkak të politikave të këtij shteti dhe angazhimin e tyre njerëzor në këtë rajon”.
Lajçak në këtë intervistë është shprehur se BE ka rikthyer dialogun Kosovë-Serbi “jo duke nisur nga negociatat teknike, por në mënyrë që të arrihet marrëveshjes obligative gjithëpërfshirëse”.
“Asnjë problem nuk duhet të anashkalohet, që ka qenë rast nga e kaluara, sikurse çështjet financiare dhe ajo e pronave”.
“Të dy palët e dinë saktësisht se çfarë janë duke negociuar”.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Pyetet për Murat Jasharin, Kurti nga Shqipëria: Nuk bëjmë kompromis me presidentin, posti i takon Vjosa Osmanit

Kryetari i VV-së, Albin Kurti po qëndron në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve të Vetëvendosjes në zgjedhjet atje.Kurti në një konferencë për...

Përshëndetje nga Gjermania: Një Lajçak për Serbinë

Nga Baton HaxhiuKandidati për kryeministër, Albin Kurti, bëri shtetarin duke përkujtuar një moment mesjetar të Besëlidhjes së Madhe, të epokës së Skënderbeut....

Përshëndetje nga Gjermania: Një Lajçak për Serbinë

Nga Baton Haxhiu Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bëri shtetarin duke përkujtuar një moment mesjetar të Besëlidhjes së Madhe,...

Premier Liga angleze, ndeshjet e xhiros së 29-të

Pas 26-të xhirosh, “Djajtë e Kuq” gjenden në vendin e dytë në tabelë, me 14 fitore, tetë barazime dhe katër humbje, duke...