Ballina Shëndetësia Kur duhet ta matni shtypjen e gjakut?

Kur duhet ta matni shtypjen e gjakut?

Presioni ynë i gjakut luhatet gjatë ditës, kështu që kur filloni të masni presionin tuaj të gjakut, duhet ta kontrolloni atë në kohë të ndryshme të ditës, rreth 5-6 herë. Sapo të vendosni një rutinë të kontrollit të presionit të gjakut dhe të ndjeheni më mirë, mund të filloni ta kontrolloni atë një ose dy herë në ditë, në të njëjtën kohë çdo ditë.


Nëse tashmë ju e dini që keni presion të lartë të gjakut, është e rëndësishme të matni presionin e gjakut afërsisht të njëjtën kohë çdo ditë. Kjo do të sigurojë lexime të qëndrueshme më pak të prekura nga faktorë të tjerë, dhe për këtë arsye tregon se sa mirë po funksionojnë mjekimet dhe dozat tuaja. Matja për të kontrolluar presionin tuaj të gjakut në mëngjes dhe përsëri para gjumit është zakonisht praktika më e mirë.
Në mëngjes, mos e matni shtypjen menjëherë kur të zgjoheni; megjithatë, duhet të matni para ushqimit ose kafesë tuaj të mëngjesit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nga e diela, mos ia mësyni Gjermanisë pa test PCR për Covid-19

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.Përmes një njoftimi, nga...

KQZ nuk certifikon listat e Vetëvendosjes dhe NISMA-s

Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve ka filluar të shqyrtojë veç e veç listat e kandidatëve të subjekteve politike.KQZ nuk ka certifikuar listat e...

Mësimdhënësit do të marrin edhe pagën e 13’të duke filluar nga viti 2023

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot do të nënshkruhet kontrata kolektive në fushën e arsimit.Hoti ka thënë se janë...

Forca të shtuara të policisë para KQZ-së, Sami Kurteshi kërkon sqarime

Gjatë kohës sa Komisioni Qendor i Zgjedhjeve (KQZ) po mban mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për certifikimin e subjekteve politike dhe...