Kujdes! Sot një ditë ‘përvëluese’, njihuni me parashikimin e motit

Lajme Shqipëri

Një ditë ‘përvëluese’ kjo e sotmja ku temperatura do të arrijë në 39-40 gradë gjatë orëve në vijim.

Në vendin tonë, moti do të karakterizohet nga kthjellimet, këto kushte atmosferike mbeten deri orët e para të pasdites kur në zonat malore shfaqen vranësia kalimtare, të cilat gradualisht përfshijnë edhe zonat e ulëta.

Ndërsa vija bregdetare mbetet me kthjellime. Këto kushte atmosferike vijojnë edhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit ulen lehtë në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 17°C mëngjesi deri në 39-40°C mesdita.

Era do fryjë mestare dhe e fortë me shpejtësi deri 45 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3-4 ballë.