Ballina Lajme Bota Koreja e Jugut, shteti më inovator në botë

Koreja e Jugut, shteti më inovator në botë

Pavarësisht pandemisë, investimet në teknologji nuk kanë ndalur në muajt e fundit, edhe pse janë përqendruar në zhvillimin e vaksinave kundër Covid-19 si dhe pajisjeve për të diagnostikuar infektimin. Sipas një raporti të “Bloomberg”, Koreja e Jugut është vendi më inovator i vitit, duke kapërcyer kështu në renditje Gjermaninë. Nga 9 vite që ky publikim ka përpiluar renditjen e shteteve më inovatore, në 7 raste ka kryesuar Koreja e Jugut.

“Bloomberg” merr parasysh disa aspekte për të bërë renditjen e shteteve inovatore, si për shembull shpenzimi për inovacione dhe zhvillime teknologjike, aftësia për fabrikim apo përqendrimi i ndërmarrjeve të teknologjisë së lartë. Singapori dhe Zvicra ndjekin Korenë e Jugut në këtë renditje, ndërsa Gjermania ka zbritur në vendin e katërt. Në dhjetëshen e parë janë edhe Suedia, Danimarka, Izraeli, Finlanda, Holanda dhe Austria.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

6 arsyet pse matematika është e rëndësishme

Ndërkohë që disa fëmijë shqetësohen për të bërë mësimet e matematikës dhe praktikën, ju si një i rritur e dinë se është...

Opinion nga akademiku Artan Fuga

Gjuha e huaj është mjet për ta sunduar tjetrin! Përtej anës humoristike, çështja e gjuhës turke në sistemin arsimor shqiptar është shumë...

“Kundër patriarkatit që vret”, marshohet në Prishtinë për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas është  marshuar në sheshet e kryeqytetit.Marshi organizohet nga...

Premtimi i parë i presidentit të Barcelonës: Messi do vazhdojë të jetë pjesë e skuadrës

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta mori dje postin dhe në fjalimin e tij të parë, i entuziasmuar tha se si objektiv kryesor...