Ballina Lajme Komuna e Preshevës në bllokadë financiare?!Punëtorët akoma nuk marin rrogat e tyre!

Komuna e Preshevës në bllokadë financiare?!Punëtorët akoma nuk marin rrogat e tyre!Organi Përkohshëm i komunës së Preshevës ka futur buxhetin komunal në bllokadë financiare nga mos përgjegjsia e menaxhimit.
Puntorët e administratës komunale dhe të institucioneve ku është themelues Kuvendi Komunal nuk kanë marr ende rrogat e tyre.
Dyshohet se komuna e Preshevës e ka krijuar vet këtë bllokad për arsye të sistemit të ri të buxhetit ISIP në të cilën shërbimi financave ende nuk e ka të qart se si punohet me atë sistem dhe parashikimi i dobët i buxhetit të vitit 2021.

Dyshimi tjetër lidhet me EPS e cila e ka fituar procesin gjygjësor me komunën e Preshevës, ku komuna duhet ti kthejë mbrapsht 100.000.000 (100 milion dinar) të marra në mënyrë të jashtëligjshme në Dhjetor të vitit 2017.
Bllokada mund të jetë edhe për shkak të borxheve të mëdha që ka komuna e Preshevës ndaj ndërmarrjeve private të cilat kanë kryer punët në bazë të kontratave dhe prokurimeve publike.
Të gjitha këto janë dyshime sepse komuna e Preshevës ka mbyllur çdo informatë në lidhje me mos realizimin e pagesave të punësuarve.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Përfundimtare: Ky është numri i deputetëve që morën partitë

Vetëvendsoje merr 58 deputetë në Kuvendin e Kosovës pas përfundimit të numërimit të të gjitha votave të rregullta, atyre me kusht dhe...

Testohet ulja e avionëve në Aeroportin e Kukësit

Në Aeroportin e Kukësit është kryer ditën e sotme testimi i uljes së avionëve. Ishte ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,...

Ky lloj i kancerit është bërë më i përhapur tek njerëzit

Kanceri i gjirit është bërë kanceri me i përhapur tek njerëzit.Edhe pse njihej si sëmundje vdekjeprurëse kanceri i mushkërive, tani ky lloj...

Pyetet për Murat Jasharin, Kurti nga Shqipëria: Nuk bëjmë kompromis me presidentin, posti i takon Vjosa Osmanit

Kryetari i VV-së, Albin Kurti po qëndron në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve të Vetëvendosjes në zgjedhjet atje.Kurti në një konferencë për...