Ballina Sport Kjo Barcelonë nuk është si ajo e disa viteve të kaluara –...

Kjo Barcelonë nuk është si ajo e disa viteve të kaluara – statistikat tregojnë se ata janë një skuadër mesatare

Intensiteti

Athletic bëri 24 gabime në krahasim me 15 të pranuara nga lojtarët e Barcelonës të cilët rikuperuan vetëm 62 nga 140 topa të humbur, ndërsa njerëzit e Marcelino arritën të rikuperonin 73 nga 131.
Blaugranasit regjistruan 68 për qind të zotërimit të topit, duke kaluar topin 840 herë në krahasim me 338 të Athletic, por nuk kishte kreativitet në sulm.

Mbrojtja e varfër

Dy nga tre golat e Bilbaos erdhën nga gabimet individuale në mbrojtje pasi Jordi Alba lëshoi Oscar de Marcos në depërtimin e tij deri te goli i parë i Baskëve, ndërsa as Clement Lenglet dhe as Antoine Griezmann nuk arritën të parandalonin Asier Villalibre të shënonte të dytin për ekipin e tij.
“Ne nuk flasim [me njëri-tjetrin]”, ka thënë Griezmann pas ndeshjes. “Ka detaje shumë të rëndësishme të cilat përcaktojnë një lojën”.

“Kur topi shkon jashtë ose kur ju duhet të filloni të vraponi, dikush duhet të bërtasë. Ndonjëherë ata bërtasin dhe ndonjëherë nuk ndodh”.

Përpjekja në sulm

Pavarësisht kthimit të Lionel Messit në aksion, Barcelona prodhoi më pak goditje (10) sesa Bilbao (12), ndërsa të dy ekipet regjistruan nga katër goditje në portë.
Distanca midis vijave dhe mungesa e komunikimit paraprak ishin disa nga çështjet më tërheqëse në finale.

Problemet e qarkullimit të topit

Përpjekjet mbresëlënëse të Frenkie de Jong nuk ishin të mjaftueshme, pasi Barcelona nuk mund të gjente mënyra për të liruar hapësirë për Pedrin për të marrë topin midis vijave.
Ndërkohë, ata nuk arritën të thyejnë bllokimet e ulëta të Bilbaos me lojën e tyre që duket shumë statike në sulm, pavarësisht se dominonin topin.


Konkurrenca

Një grup lojtarësh me përvojë që janë afër fitimit të një trofeu nuk duhet të humbasin përqendrimin në dy minuta kohë.
Ishte e qartë se Bilbao ishte ekipi që e dëshironte më shumë, me lojtarët e Barcelonës që nuk kishin një qëndrim konkurrues dhe mentalitet sakrifikues pasi shënuan të dytin.

Superioriteti

Barcelona kishte mungesë të një lideri shpirtëror për të rritur moralin e tyre pasi Athletic shënoi golin e barazimit në minutat e fundit të finales.
Kur Inaki Williams vuri baskët përpara në kohën shtesë, katalunasit dukej se nuk ishin në gjendje të reagonin mendërisht. /Telegrafi/

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vriten dy të rinj në Çair

Ministria e Punëve të Brendshme për TV21 ka njoftuar se gjatë mëngjesit të sotëm në Çair ka pasur përleshje me armë, si...

Ozil lëndohet dhe frikëson të gjithë, mësohet sa do të mbetet jashtë fushave ylli turk

Mesut Ozil ka kompletuar javë më parë transferimin tek gjiganti turk Fenerbahce.Mesfushori turko-gjerman është pritur si mbret në Turqi, por ende nuk...

Nëntë llojet e dhimbjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore

Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe...

Sot mot me diell dhe vranësira, vikendi me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot me diell dhe vranësira kalimtare, më të theksuara...