Ballina Lajme Lugina Kina bëhet gati! Nisin provat klinike për vaksinën, përgatisin edhe prodhimin e...

Kina bëhet gati! Nisin provat klinike për vaksinën, përgatisin edhe prodhimin e gjerë

Kina ka nisur provat klinika për vaksinën e parë ndaj koronavirusit, i cili u zhvillua nga ekspertja kryesore e bio-luftës ushtarake i vendit dhe ekipi i saj.

Chen Wei deklaroi mbrëmjen e kaluar që Pekini kishte marrë leje për të nisur testet.

‘Vaksina është arma më e fortë për ti dhënë fund koronavirusit. Nëse Kina është shteti i parë që prodhon armë të tilla dhe ne kemi patentat tona, kjo tregon përparimin e shkencës sonë dhe imazhin e një vendi gjigant’, tha Chen për CCTV.

Ekipi hulumtues ka përgatitur gjithashtu prodhimin në shkallë të gjerë të vaksinës, shtoi Chen.

Vaksina Recombinant Novel Coronavirus u zhvillua me sukses pas më shumë se një muaj studimesh, përfshirë studimin e vaksinave për Ebola.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...