Këtë javë fillon shkëmbimi i të burgosurve mes Afganistanit e talibanëve

Bota

Qeveria afgane do t’i lirojë këtë javë disa të burgosur talibanë si pjesë e marrëveshjes paraprake mes Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve për t’i dhënë fund luftës së gjatë.

Një ekip prej tre talibanëve arriti në Kabul për ta filluar procesin e shëkmbimit të të burgosurve dhe u takua me zyrtarët afganë, pavarësisht masës për izolim shkaku i koronavirusit, shkruan “Reuters”.

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, tha se ky zhvillim është lajm i mirë, një javë pasi u takua me udhëheqësit e të dyja palëve në Kabul dhe Katar, ku talibanët e kanë një zyrë. Ai bëri thirrje që të dyja palët të lëvizin përpara drejt arritjes së paqes.

Një zëdhënës i talibanëve tha të mërkurën se së paku 100 të burogusur nga ky grup do të lirohen së shpejti dhe ky është vetëm një grup i gjashtë mijë të burgosurve që do të përfitojnë nga marrëveshja për shkëmbim.

Talibanët po e organizojnë transportin për t’u siguruar që luftëtarët e sëmurë dhe të moshuar që lirohen nga burgjet afgane të merren nga familjet et yre, por nuk kanë ndonjë plan për të ofruar ndihma financiare për ta.