Ballina Lajme Kamberi i reagon ministrit serb Vulin: “Nuk ndjehem i ofenduar se jam...

Kamberi i reagon ministrit serb Vulin: “Nuk ndjehem i ofenduar se jam shqiptar, dhe nuk mundë të më ofendojë dikush që nuk ka dinjitetDeputeti popullor, njëherit, kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, ka reaguar ndaj Ministrit të Policisë serbe, Aleksandar Vulin, pas emërtimit të shqiptarëve me termin pezhorativ “šiptari”.

Kamberi ketë reagim e ka bërë përmes një shkrimi në facebook, ku ka vlerësuar se “Aleksandër Vulin po vazhdon ta përdor me krenari termin pezhorativ “šiptari” për shqiptarët”.

“Problemi nuk është se po ndjehem i ofenduar si shtetas i përkatësisë kombëtare shqiptare. Sepse nuk mund të ndjehesh i ofenduar nga dikush që nuk ka dinjitet” – ka shkruar ndër të tjera deputeti Kamberi.

Kryetari i PVD-së, Shaip KAmberi, i ka rikuajtuar ministrit Vulin, se të gjitha dokumentet zyrtare të Republikës së Serbisë, shqiptarët i emërtojnë si “Albanci”, ndërsa vet ai si ministër, nuk I përfill ligjet e shtetit që po qeveris.

“Problemi është se z.Vulin tregon se nuk e respekton vetë shtetin e Serbisë dhe ligjet e saj. I kujtojmë z.Vulin se të gjitha dokumentet zyrtare të Republikës së Serbisë emërtojnë shqiptarët si “Albanci”.

Paramendoni, Ministri i Brendshëm që nuk i përfill ligjet e shtetit, terminologjinë zyrtare. Prandaj, z.Vulin është sot një nga simbolikat më të mira se ku është katandisur Serbia së sotme” – ka reaguar Kamberi.

Më poshtë, mundë të lëxoni të plotë reagimin e deputetit Kamberi, ndaj dekleratave fyese të Ministrit të Policisë, Aleksandar Vulin:

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Serbisë, z.Aleksandër Vulin vazhdon ta përdor me krenari termin pezhorativ “šiptari” për shqiptarët.

Problemi nuk është se po ndjehem i ofenduar si shtetas i përkatësisë kombëtare shqiptare. Sepse nuk mund të ndjehesh i ofenduar nga dikush që nuk ka dinjitet.

Pa e harruar faktin se duke e përdorur gjuhën e urrejtjes ndaj shqiptarëve, z.Vulin dëshmon se nuk shqetësohet për reagimin që prodhon gjuha e tij, në përditshmërinë e qytetarëve serbë që jetojnë në mjediset e përziera me shqiptarët.

Por natyrisht se z.Vulin nuk shqetësohet për fatin e Sllavicës dhe Draganit që bashkëjetojnë me shqiptarët. Ata dëshiron vetëm t’i shfrytëzojë për pushtetin e tij, duke e aktruar patriotin serbomadh nga restorantet luksoze të Beogradit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...