Ballina Lajme Lugina Kalendari historik – 28 Shkurt 2020

Kalendari historik – 28 Shkurt 2020


28 shkurti është dita e 59 e Kalendarit Gregorian kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 307 ditë.

Ngjarje:

1900 – U themelua Federata Gjermane e Futbollit.

Lindje:

1954 – Enver Petrovci, aktor dhe regjisor shqiptar.

Vdekje:

1936 – Charles Jules Henri Nicolle, mjek dhe nobelist francez.

Festa dhe përvjetore:

1922 – pavarësia e Egjiptit

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...