Ballina Shëndetësia Kakao, e pasur me polifenole dhe aleate e zemrës

Kakao, e pasur me polifenole dhe aleate e zemrësHistoria e kakaos i ka rrënjët në të kaluarën e largët dhe tashmë ajo konsiderohet si një ilaç natyral për shumë probleme shëndetësore. Një pluhur me aromë intensive që nxirret nga farat e bimës së kakaos, e përdorur kryesisht për prodhimin e çokollatës. Falë profilit të saj ushqyes, rezulton të jetë e pasur me veti të dobishme për trupin tonë.Ajo që së pari tërheq vëmendjen është sasia e antioksidantëve, substanca që veprojnë kundër radikaleve të lira dhe kundërveprojnë shfaqjen e sëmundjeve që lidhen me stresin oksidativ. Kakaoja është me të vërtetë e pasur me polifenole (përfshirë flavanolët), të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e zemrës: një studim i botuar në Frontiers in Nutrition ka treguar se si këto antioksidantë përmirësojnë shëndetin kardiovaskular, ulin kolesterolin dhe sheqerin në gjak dhe parandalojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Flavanolët lidhen gjithashtu me një ulje të presionit të gjakut dhe një ulje të inflamacionit në trup. Një meta-analizë e botuar në Cochrane Database of Systematic Revieë theksoi aftësinë e polifenoleve për të stimuluar formimin e oksidit nitrik në gjak, i cili promovon vazodilatacion dhe përmirëson funksionin e enëve të gjakut. Për sa i përket inflamacionit, lidhja midis veprimit antioksidues në luftimin e gjendjeve inflamatore dhe zvogëlimit të rrezikut të zhvillimit të disa formave të kancerit ka ende nevojë për studime të mëtejshme. Sidoqoftë, rezultatet e arritura aktualisht janë inkurajuese.

Kakaoja mund të ketë gjithashtu një veprim hipoglikemik dhe kështu të parandalojë rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2. Eksperimentet kanë treguar se flavanolet ngadalësojnë thithjen e sheqernave në gjak dhe përmirësojnë sekretimin e insulinës. Sidoqoftë, edhe në këtë rast, është e nevojshme të presim për studime të mëtejshme që mund të konfirmojnë këtë provë eksperimentale.

Për më tepër, polifenolët përmirësojnë funksionin e trurit dhe furnizimin me gjak të tij. Siç e kemi parë tashmë, flavanolet stimulojnë vazodilatacionin, duke rritur rrjedhën e gjakut dhe meqenëse kalojnë barrierën gjak-tru ato luajnë një rol të rëndësishëm në nivelin biokimik. Për këtë arsye, kakaoja mund të ketë efekte mbrojtëse kundër sëmundjeve të tilla si çmenduria senile dhe sëmundja Alzheimer.

Përmbajtja e lartë e triptofanit, nga ana tjetër, është baza e efektit relaksues dhe të dobishëm të kakaos. Kjo substancë promovon çlirimin e endorfinave, peptideve të njohura si lehtësues natyralë të dhimbjes për aftësinë e tyre për të gjeneruar relaksim dhe për të zvogëluar dhimbjen. Ai gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në sintezën e serotoninës, hormonit të mirë të humorit: efektet e tij përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe luftojnë depresionin. Gjithashtu, kakaoja ka një fuqi stimuluese në sistemin nervor falë pranisë së kafeinës dhe teobrominës.
Kundërindikimet kryesore të konsumit të kakaos kanë të bëjnë me përmbajtjen e substancave neurostimuluese: ata që vuajnë nga takikardia duhet të shmangin përdorimin e saj. Alergjikët duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë, sepse ky ushqim stimulon çlirimin e histaminës. Meqenëse është i mundur ndërveprimi me ilaçet e astmës dhe hipertensionit është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj nëse jeni duke u trajtuar.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...