Ballina Lajme Shqipëri “Janë hapur disa llafe se…”- Qytetari i ankohet Ramës në telefon për...

“Janë hapur disa llafe se…”- Qytetari i ankohet Ramës në telefon për kompaninë. Përgjigjja e kryeministrit

Një qytetar nga Korça iu ankua kryeministrit Edi Rama se kompania në të cilët punon mund t’i ndërpresë pagesat e sigurimeve shoqërore gjatë periudhë që janë në shtëpi për shkak të masave kundër koronavirusit.

Kreu i qeverisë tha se ka shumë persona që ankohen për këtë problem, duke nënvizuar se është e ndaluar me ligj një veprim i tillë.

Dialogu:

Rama: Jovan, mirëmbrëma! Si e kam Korçën? Mirë është? Çfarë problemi keni se jeni ankuar?

Jovani: Janë hapur disa llafe këtej nga puna. Punoj në një firmë transport udhëtarësh ndërkombëtare. Kemi dëgjuar disa llafe se duan të na shkëpusin nga sigurimet shoqërore kompania. Është e mundur?

Rama: Dmth që të mos ju paguajnë sigurimet shoqërore?

Jovani: Po! Të mos paguajnë sigurimet gjatë periudhës që jemi në shtëpi.

Rama: U është ndaluar ligjërisht! Nuk është e mundur. Ne do merremi me këtë. Ka raste plot të kësaj natyre. Të përshëndes, kurajo dhe durim.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...