Ballina Shëndetësia Ja pse fëmijët nuk duhen ushqyer kurrë me shishe

Ja pse fëmijët nuk duhen ushqyer kurrë me shishe

Në SH.B.A., sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 87% e foshnjave më të mëdhenj se 4 muaj ushqehen nga shishe ose biberonët plastik të paktën në disa raste. Këto biberonë janë tepër të njohur, por prindërit duhet të kenë kujdes që të mos përdorin materiale të dëmshme.

Studiuesit kanë zbuluar se foshnjat që ushqehen me shishe plastike konsumojnë deri në 16 milion grimca plastike për litër. Mikroplastikët lëshohen kur shishet sterilizohen dhe ndërsa formula po përgatitet. Sa më e lartë të jetë temperatura, aq më shumë çlirohen mikroplastikë.

Mikroplastikat janë pjesë plastike më të vogla se 5 milimetra. Ato formohen nga sende plastike që zbërthehen në copa më të vogla.
Shumë shishe plastike përmbajnë një kimikat të quajtur bisphenol A (BPA). Kur konsumohet, mund të veprojë si hormone ose të prishë funksionet e hormonit tonë. Studimet kanë treguar se në trupat e kafshëve, ajo ka një ndikim negativ në funksionet riprodhuese, zhvillimore dhe metabolike. Ndërsa ndikimi i saj i plotë mbi njerëzit nuk është studiuar plotësisht, është tashmë e qartë se BPA është e dëmshme për fëmijët.
Shishet plastike mund të gërvishten lehtë, duke krijuar një hapësirë për rritjen e baktereve dhe aromat e pakëndshme. Ndërsa ne mund të pastrojmë plotësisht shishet e qelqit, plastika mund të shkrihet dhe të lëshojë substanca të dëmshme, duke e bërë të vështirë mbajtjen e tyre të pastër dhe të sigurt. Shishet plastike duhet të zëvendësohen çdo 3-6 muaj – pas kësaj periudhe, shishet janë edhe më pak të sigurta se më parë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...