Ballina Shëndetësia Ja çfarë i ndodh trupit tuaj pasi t’i mbushni 30 vite

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj pasi t’i mbushni 30 vite

Pas moshës 30 vjeç trupi ynë fillon të kalojë ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund të jenë të habitshme për ne. Për shembull, përkundër faktit se ne jemi më me përvojë truri ynë në të vërtetë bëhet më i vogël. Nëse keni vërejtur që djersitni më pak pas 30, kjo është gjithashtu një pjesë e procesit të plakjes.

1. Truri juaj bëhet më i vogël.
Jo, truri juaj nuk rritet me moshën. Në të vërtetë ndodh e kundërta. Kur plakeni, pjesë të caktuara të trurit tkurren. Humb afërsisht 50,000 neurone në ditë pas moshës 30 vjeç. Por nuk ka asnjë arsye për panik sepse truri ynë di të përshtatet.
Eshtë zbuluar gjithashtu se vëllimi i trurit bie me moshën në një normë prej rreth 5% në dekadë pas moshës 40. Këto gjëra ndikojnë në kujtesë, veçanërisht në kujtesën episodike.
2. Ju djersitni më pak.
10 Things That Happen to Your Body After 30
Eshtë mirë të dihet se gratë fillojnë të djersiten ndryshe me moshën. Disa ndryshime kanë të bëjnë me menopauzën, domethënë afshet e nxehta, por gjithashtu doli që gjëndrat e djersës (kryesisht nën duar) tkurren me moshën. Si rezultat, ato janë më pak të ndjeshme dhe zvogëlojnë prodhimin e djersës.
3. Ju ftoheni më rrallë.

Vetëm kujto veten kur ishe fëmijë. Ndërsa prindërit tanë po shkonin në punë dhe ndiheshin mirë, ne do të humbnim mësimet në shkollë për shkak të një ftohjeje. Lajm i mirë për ne. Teshhtitja dhe kollitja ndodhin më rrallë kur plakemi. Kur të arrini moshën e mesme, tashmë keni pasur shumë sëmundje dhe përgjigjja juaj imune është bërë më e shtrirë.
4. Ndjenja juaj e shijes dobësohet.
Ndjenja juaj e shijes mund të zbehet me kalimin e moshës dhe madje mund të keni më pak interes për të ngrënë për shkak të saj. Shumica e njerëzve humbasin disa sytha të shijes, veçanërisht pas moshës 60 vjeç. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh hanë më shumë ushqime me shumë sheqer dhe kripë. E njëjta gjë ndodh me nuhatjen tuaj.
5. Keni më pak masë muskulore.
Një nga efektet më të theksuara të plakjes është humbja e masës muskulore. Si rezultat, ne dobësohemi. Zvogëlohet me afërsisht 3-8% në dekadë pas moshës 30 vjeç. Kjo normë bie edhe më shumë pas moshës 60 vjeç.
6. Metabolizmi juaj stabilizohet.
Studiuesit sugjerojnë që metabolizmi ynë kalon nëpër stabilizim me moshën dhe se periudha më kritike duket të jetë rreth moshës 50-60 vjeç. Pas 80, bëhet e ngadaltë, por përfundimisht përfundon procesin e stabilizimit. Pra, kjo do të thotë që pesha jonë nuk do të kalojë ndryshime të mëdha. Ne do të djegim më pak kalori, por në të njëjtën kohë, kur të jemi më të rritur do të hamë më pak se të rinjtë.
7. Personaliteti juaj stabilizohet dhe bëheni ai që jeni.
Nëse vitet e adoleshencës i keni kaluar në një gjendje shumë emocionuese dhe të 20-tat tuaja kanë qenë një periudhë kur u përpoqët t’i provonit diçka botës, pas moshës 30 vjeç ju vendoseni më mirë. Studiuesit sugjerojnë që pllaja e stabilizimit të personalitetit tonë ndodh midis 30 dhe 50.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...