Ballina Lajme Bota Italia ashpërson rregullat, ndalon tymosjen e duhanit në ambiente të hapura

Italia ashpërson rregullat, ndalon tymosjen e duhanit në ambiente të hapura

Që nga dita e sotme, në Milano është ndaluar pirja e cigares në ambient të hapur nëse ka njerëz të tjerë në të paktën 10 metra distancë.
Kjo gjë është e ndaluar gjithashtu në zonat e gjelbra, në stacionet e autobusit dhe varreza.


Kujtojmë se Italia që nga viti 2005 e ka të ndaluar duhanin në lokale, ndërkohë Milano ka bërë një hap para duke miratuar një nga disiplinat më të ashpra në Europë.
Këshilli bashkiak ka miratuar në 19 nëntorë ndalimin e pirjes së duhanit në ambientet e hapura duke nisur që nga data 19 janar, përveç se në vende të izoluara.
Ultësira e Padanës është një nga zonat më të ndotura në kontinent. Dhe tema e shëndetit të aparatit të frymëmarrjes është bërë dhe më shumë prioritare me ekzistencën e pandemisë. Sidomos në Lombardi, që kryeson me numrin e infektimeve me koronavirus, ndaj rajoneve të tjera italiane.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Opinion nga akademiku Artan Fuga

Gjuha e huaj është mjet për ta sunduar tjetrin! Përtej anës humoristike, çështja e gjuhës turke në sistemin arsimor shqiptar është shumë...

“Kundër patriarkatit që vret”, marshohet në Prishtinë për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas është  marshuar në sheshet e kryeqytetit.Marshi organizohet nga...

Premtimi i parë i presidentit të Barcelonës: Messi do vazhdojë të jetë pjesë e skuadrës

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta mori dje postin dhe në fjalimin e tij të parë, i entuziasmuar tha se si objektiv kryesor...

Hoti nënshkruan pako ekonomike për gratë që udhëheqin biznese, tregon shumën që iu është ndarë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, që po merr pjesë në konferencën ku pritet të nënshkruhet një marrëveshje për bizneset e...