Ballina Lajme Bota Irani godet në SHBA ndërsa numri i vdekjeve nga virusi kalon 3,000

Irani godet në SHBA ndërsa numri i vdekjeve nga virusi kalon 3,000

Numri i vdekjeve të Iranit nga koronavirusi ka kaluar 3,000, tha Ministria e shëndetësisë të mërkurën, pasi Presidenti Hassan Rouhani akuzoi Uashingtonin për humbjen e një “mundësi historike” për të hequr sanksionet, raporton France24.

Tensionet midis armiqve u rritën që kur Presidenti Donald Trump braktisi një marrëveshje thelbësore bërthamore në 2018 dhe vendosi sanksione gjithëpërfshirëse.

Teherani i ka bërë thirrje vazhdimisht Uashingtonit të ndryshojë politikën e saj, e cila është kundërshtuar nga aleatët amerikanë, veçanërisht që nga goditja e pandemisë COVID-19.

Zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Kianoush Jahanpour tha se numri i vdekjeve të koronavirusëve në Iran tani ishte në 3,036 pas 138 vdekjeve të reja në 24 orët e fundit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...