Ballina Shkencë & Teknologji Inxhinierët e Mercedesit prodhojnë pajisje të re për frymëmarrje për vetëm katër...

Inxhinierët e Mercedesit prodhojnë pajisje të re për frymëmarrje për vetëm katër ditë

Inxhinierët e ekipit të kompanisë Mercedes në kuadër të garës Formula 1, në bashkëpunim me profesorët e Universitetit të Londrës, kanë arritur ta prodhojnë një pajisje të re për frymëmarrje për vetëm katër ditë. Pajisja do të testohet klinikisht në Londër.

Pajisja e fut ajrin në një maskë për t’i furnizuar mushkëritë e pacientit me oksigjen dhe paraqet alternativë për njerëzit që janë në gjendje shumë të dobët për t’iu nënshtruar procedurave tradicionale të ventilimit.

Përdorimi i saj është cilësuar si i sigurt nga një organizatë për mbikëqyrjen e sigurisë dhe tash pajisja duhet të testohet klinikisht për t’u miratuar për përdorim, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Inxhinierët e Mercedesit e modifikuan një pajisje që më parë ishte përdorur për një çrregullim tjetër. Ata besojnë se mund t’i prodhojnë një mijë pajisje të tilla në ditë, nëse në këtë projekt japin kontribut edhe ekipet tjera të Formulës 1.

Kështu, respiratorët e zakonshëm do të përdoren vetëm në rastet më të rënda, sepse pajisja e re nuk është mjaftueshëm e fuqishme për t’ua mbajtur gjendjen stabile personave me probleme të theksuara me imunitetin ose me organet e frymëmarrjes.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...