Ballina Lajme Kosova I kërkoi njohjen e Kosovës, Vuçiç i përgjigjet Biden!

I kërkoi njohjen e Kosovës, Vuçiç i përgjigjet Biden!

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas letrës së marrë nga presidenti i SHBA, ku i kërkohej njohja e Kosovës, si shtet i pavarur. Në përgjigjen e tij, thuhet se ka përpjekje për ta imponuar njohjen e Kosovës shtet nga ana e Serbisë, por presidenti Vuçiç ka thënë se tashmë e ka shprehur atë që mendon rreth njohjes reciproke, duke mos lënë kështu hapësirë për mundësi përmirësimi të marrëdhënieve.

“Kam marrë urimet e Presidentit Biden, faleminderit për urimet. Për sa i përket njohjes reciproke, ajo nuk thuhet në asnjë akt të organizatave botërore, as në BE, as në ndonjë rezolutë. Ka pasur përpjekje për ta imponuar atë term si diçka që duhet ta kishim pranuar, si një zgjidhje përfundimtare, dhe unë tashmë u kam thënë në fytyrë se çfarë mendoj për njohjen reciproke”, tha Vuçiç, në përgjigje të letrës së Joe Biden./L.F-dritare.net

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Pranvera mbërrin në Tiranë, natyra “vesh” kryeqytetin (Foto)

Dimri më në fund i ka lënë vendin stinës së bukur të pranverës. Tirana ka marrë një pamje mbresëlënëse, teksa kanë lulëzuar...

Top 10 deputetët më të votuar në listën e Lëvizjes Vetëvendosje

Në vendin e parë është Vjosa Osmani me 300 mijë e 788 vota.Në të dytin është Glauk Konjufca me 200 mijë e...

Kosovë/ Sot shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë këtë të enjte pritet të shpall sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare që janë mbajtur...

Mjeku Kalo merr vendimin e papritur, largohet nga Komiteti Teknik: Nëse dikush nga kritizerët e gjithologët e ka vendin…

Mjeku Tritan Kalo ka marrë vendimin të largohet nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.Mjeku bën me dije në rrjetet sociale se kjo ditë...