Ballina Lajme Kosova Hoti tregon pse nuk po jepen akoma shtesat e fëmijëve

Hoti tregon pse nuk po jepen akoma shtesat e fëmijëve

Sipas një rezolute të miratuar në vitin 2018 nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, parashihej që ndarja e shtesave për fëmijë të filloj gjatë vitit 2019.

Sipas kësaj rezolute, me këto shtesa parashihet, që çdo fëmije deri në moshën 16 vjeçare, çdo muaj t’i jipen nga 10 euro.

Kur kanë kaluar dy vjet nga votimi i kësaj rezolute, shtesat e fëmijëve nuk kanë filluar ende të shprendahen për fëmijët në Kosovë, shkruan Zeri.info.

Për këtë sot është pyetur në seancën e Kuvendit edhe kryeministri Avdullah Hoti nga deputetja e AAK-së, Donika Kadaj Bujupi, e cila është interesuar se përse ende nuk ka filluar të zbatohet kjo rezolutë.

Hoti ka thënë se bashkë me FMN-në dhe Bankën Botërore, janë duke punuar për të riformuar të gjitha skemat sociale dhe pensionale dhe pjesë e saj janë edhe shtesat e fëmijëve.

“Ne i kemi hyrë punës bashkë me FMN dhe Banken Botërore të riformojmë të gjitha skemat sociale dhe pensionale. Një koncept dokument që është përgatitur në mandatin e kaluar, jemi duke e rishikuar. Banka Botërore ka ofruar gjithë ekspertizën e saj që të reformojmë skemat sociale dhe pensionale dhe pjesë e këtyre ndryshimeve do të jetë edhe shqyrtimi i rezolutës dhe shtesave për fëmijë”, ka thënë Hoti në Kuvend, duke mos dhënë një afat se kur mund të nis shpërndarja për shtesat e fëmijëve.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit Në një kohë kur është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, në...

14 të vdekur dhe 555 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340...

Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i Krizave

Për shkak të masave të reja të Shtabit të Krizave, të cilat hyjnë në fuqi të Premten, disa qindra njerëz u mblodhën...

“Këtu duan vetëm lekë”, flet motra e 60-vjeçarit që u hodh nga “Shefqet Ndroqi”

Pak ditë më parë, një pacient i infektuar me Cvid 19, Leonard Skabona, ish-i përndjekur politik, i dha fund jetës, duke u...