Ballina Shkencë & Teknologji Hëna më e madhe e Jupiterit ka më shumë ujë se Toka

Hëna më e madhe e Jupiterit ka më shumë ujë se Toka

Hëna më e madhe në sistemin diellor mendohet të ketë më tepër ujë sesa vetë toka. Shkencëtarët tani besojnë se hëna e Jupiterit, Ganymede, që në fakt është më e madhe sesa planeti Merkur, ka një oqean sipërfaqësor të mbushur me ujë.

Ky zbulim është bazuar në të dhënat nga Teleskopi Hapësinor “Hubble”, që ka shfaqur një oqean, i cili besohet të jetë i mbushur me ujë të njelmët, për shkak të efektit të aurorës polare, që e detyron hënën të lëviz para-prapa gjatë marrëdhënieve magnetike me hënat tjera të Jupiterit. Ky zbulim ka bërë që kjo hënë tani të renditet në mesin e vendeve jashtëtokësore më të mundshme për gjetjen e evidencave që dëshmojnë se ka kushte të përshtatshme për jetesë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.